Маршрут успіху веде до Мостового: «Дій активно! Живи позитивно!»

09 октября 2018, 17:45

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Збирати податки, особливо в місцевий бюджет, завжди було проблемним напрямом діяльності органів місцевого самоврядування. Як ці питання вирішують в Мостівській сільській об’єднаній громаді Доманівського району Миколаївщини вдалося дослідити під час ознайомчого туру «Маршрути успіху», який реалізує Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України. Мостівський сільський голова Надія Бабанська та її заступник Світлана Пастушенко розкрили рецепт – як в об’єднаній громаді наповнювати бюджет.

Податки платять всі, як знають куди вони йдуть

Надія Бабанська розповіла, що  збір податків в місцевий бюджет – завжди був проблемним питанням, особливо в останні роки. Бажаючих ухилитися від сплати, особливо дрібних фермерів чи одноосібників, було багато. Крім того, напружені відносини між  районними органами влади та Мостівської об’єднаною громадою не давали доступу до реєстру платників податків.

«Коли ми почали формувати бюджет, то саме перше, що ми зробили – сіли та подумали над нашими податками. Зрозуміло, що доходна частина – це саме важливе для керівника і громади. Але дуже багато проблем в усіх – це несплата податків, – поділилася Надія Бабанська, – Тому, ми почали розповідати людям, що ми робимо та за чиї гроші ми це робимо. І буквально, ми поставили питання про податок на доходи з декларування ПДФО».

Сільський голова розповіла, що спілкувалася з кожним платником особисто по телефону, бувало, що сама їздила до них додому, викликала неплатників в сільську раду.

Надія Бабанська

«Ми доходили до кожного платника податків і в різній формі переконували, що ми об’єдналися не заради об’єднання, щоб це гарно звучало, а ми об’єдналися щоб створити комфортні умови всім жителям населених пунктів», – підкреслила Надія Бабанська.

Заступник сільського голови Світлана Пастушенко розповіла, що фермери спочатку де дуже хотіли сплачувати податки, але, коли побачили, що їх кошти вкладені в ремонт дороги, то майже стовідсотково сплатили по деклараціях до податкової.

За її словами, по деяких сільських радах, раніше платили 10 – 15% платників податків. Коли утворилася об’єднана громада, то платникам податків було запропонували знизити обсяг податку на 1 тисячу гривень, але за умови, що будуть платити всі. І вже в 2018 році було сплачено біль, ніж 90%-ми платників податків.

«Це для нас дуже великий показник і дуже гарний приклад. Люди, тепер, які самі сплачують податки слідкують за тими, хто не платить. Ми співпрацюємо з людьми і учимо їх, що податки – це святе. Що повинні платити всі», – додала Надія Бабанська.

Очільники Мостівської громади повідомили, що виходять з інтересів всіх мешканців громади, тому гнучко підходять і до витрат, і до встановлення обсягів зборів в межах своїх повноважень. Так, наприклад, незважаючи на тиск з боку державних органів влади, які схиляють Мостівську ОТГ до того, щоб встановити максимальний рівень земельного податку до 1%, рішенням керівництва об’єднаної громади було прийнято ставку у обсязі 0,7%, але за умови, що платять всі. Таким чином, встановлюються практичні договірні відносини у спільних інтересах між платниками податків та керівництвом громади.

«До кінця року маємо надію, що наші землевпорядники сформують всіх платників податків по об’єктам господарювання. Таким чином, ми формуємо собі базу. Поскаржилася, що район не дає даних по платниках податків, тому, керівництво громади рушило шляхом створення власної бази та персональної роботи з кожним платником податків, які є на території об’єднаної громади», – підбила підсумок Мостівський сільський голова.

Таким чином, в Мостівській ОТГ вирішили питання збору місцевих податків: з одного боку склали власний реєстр платників, з іншого – інформують мешканців, на що йдуть сплачені ними податки і це заохочує людей долучатися до справ власної громади.

Стосунки з великими виробниками

В Мостівській громаді приділяють багато уваги стосункам з великими виробниками та платниками податків. За словами заступника голови Світлани Пастушенко на території Мостівської ОТГ розташовані кілька базових господарств: на території села Мостове – це ТОВ ім. Богдана Хмельницького, СПрАТ «Україна». На території Лідіївки та Сухобалки – «Нібулон», «Злагода» і «Зоря» на території Ізбашевки.

Керівництво Мостівської сільської ради намагається збалансувати інтереси великих виробників та мешканців громади. В умовах соціального партнерства ведеться співпраця по практичній допомозі в тих населених пунктах, де розташовані ці підприємства. Так, наприклад, компанія «Нібулон» допомагала прокладанню водогону на території Лідіївки та Сухобалки. До такого роду соціального партнерства залучають всіх виробників і це позитивно відбивається на розвитку об’єднаної громади.

В свою чергу, керівництво Мостівської ОТГ намагається створити умови для подальшого розвитку існуючих господарств, залученню інвестицій, введенню нових технологій. Так, нещодавно збудовано біогазовий комплекс СПрАТ «Україна» на території села Мостового. У вересні відбувся запуск підприємства та в громаді пройшли громадські слухання, на яких мешканці дали згоду на підключення підприємства до мережі зеленого тарифу.

В структурі сільського господарства Мостівської об’єднаної громади домінує вирощування зернових та технічних культур, а також скотарство, молочарство, птахівництво і бджолярство.

Світлана Пастушенко

«Стратегічне бачення – сильна громада з екологічно чистими підприємствами на основі сільськогосподарського, переробного та туристичного потенціалу яка забезпечує роботу та доходи мешканцям, які є представниками різних професій», – озвучила стратегію розвитку Мостівської ОТГ Світлана Пастушенко.

Не зупинятися на досягнутому та шукати нові джерела

Так, в цілому, можна охарактеризувати діяльність Мостівської сільської ради у наповненні власного бюджету. Важливу роль тут віддають участі в різноманітних проектах як державних, так і фондових. Громада одночасно і по різним напрямкам співпрацює і з державними інфраструктурними проектами, і у проектах «ДОБРЕ», «ЛАСКА», «ПРОМІС» та інших. Заступник сільського голови з гуманітарних питань Лариса Гавриленко очолює цілий відділ по залученню інвестицій та участі у проектах.

Лариса Гавриленко

Зараз Мостівська громада розпочинає реалізовувати новий проект «Ринкова площа». Це проект ринкової площі-трансформера, де враховано паркову для транспорту, сцену, туалети та торгівельні рядки, які можуть за бажанням легко трансформуватися. Керівництво Мостівської об’єднаної громади вбачає в реалізації цього проекту не тільки можливість проводити різноманітну торгівлю, ярмарки, фестивалі, а й покращити благоустрій села, відродити історичну традицію Мостового як торгівельного містечка.

До цього, ще варто додати, що Надія Бабанська і всі працівники виконкому сільської ради постійно проходять навчання, підвищують свої професійні навички, розширюють кругозір, а Мостівський сільський голова ще випромінює таку енергійність та віру у власну громаду, що цим заряджає всіх навколо.

«Можливості, які ми отримали в об’єднаній громаді, дають перспективи покращення надання послуг населенню не тільки зараз, а й планування цих покращень у майбутньому», – пояснює свою позицію Надія Бабанська.

Отже, підбиваючи підсумки вивчення досвіду Мостівської сільської об’єднаної територіальної громади по наповненню бюджету, можна сказати, що секрет успіху в ретельному вивченні своїх місцевих можливостей та їх реалізація в сучасному бачені. Керівництво громади складає власний реєстр платників податків, робить це відкрито, вона розповідає мешканцям, хто не платить, повідомляючи, на що йдуть їх кошти. Секрет успіху в залученні людей до співпраці, коли платники податків, бачуть, куди саме йдуть їхні гроші та зовсім по-іншому сприймають ситуацію, розуміючи, що це йде в одну скриньку рідної громади.

«Конкурс журналістських матеріалів «Дій активно! Живи позитивно!» ініційований Благодійним фондом Олександра Шевченка та Українським журналістським фондом


Миколаївське РВ АМУ


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *