В Николаевском районе проходит археологическая экспедиция у Бондаревских источников

22 августа 2017, 17:10

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Причорноморський степ природно маловодний, і тому кожна річка, кожне джерело, загалом, кожна водойма нашого краю привабливі.
Проблема питної води завжди була актуальною на півдні України. Скільки оком кинеш — всюди степ широкий та безводний. Тільки де-не-де синьою сріблястою смужкою блисне річечка чи джерельце або коли-не-коли заскрипить колодязь. Природно, що ця проблема не обійшла і наше рідне село Криву Балку.
На основі карти, складеної миколаївським краєзнавцем Александровим Володимиром Тимофійовичем, та розповідей старожилів встановлено, що на території сіл Крива Балка, Подимове, Половинки Миколаївського району, які входять до складу Кривобалківської сільської ради, за даними на 01.01.1940 було: 5 ставків, 3 шахтних колодязі, 6 криниць.
На сьогоднішній день не залишилося жодного ставка, жодного шахтного колодязя. Із 6 криниць залишилась одна у Подимовому — і та потребує реконструкції. З численної кількості джерел залишилося всього декілька, і одне з них — Бондаревське.
Бондаревські джерела давно стали візитівкою села. Об’єкт розташований на низькій рівнині широкого дна балки. Він знаходиться на відстані 7 км від річки Південний Буг.
На території знайдено стародавнє поселення доби пізньої бронзи, яке отримало назву Крива Балка-1.
Об’єкт є унікальною археологічною пам’яткою, яка становить історичну та наукову цінність. Саме тут знайдено рослини, занесені до Червоної книги України: шафран сітчастий, брандушка різноколірна, астрагал шорстколистий, тюльпан бузький, рястка Фішерова – ендемічний вид.
Бондаревські джерела завжди відігравали не останню роль в історії села. У 20-х-30-х рр. ХХ ст. джерела наповнювали життєдайною силою чудовий фруктовий сад. Неподалік були розташовані кошари з чималою отарою овець місцевого колгоспу. У 60-ті-70-ті рр. радгосп ім. Кірова використовував територію біля Бондаревських джерел як літній табір для радгоспної худоби. У таборі з травня по вересень перебували до 500 голів корів, яких обслуговували 3 бригади доярок і тваринників. Місцеві водії та трактористи радгоспної тракторної бригади використовували воду з Бондаревських джерел для заправки акумуляторів, бо була вона, як говорять старожили, краща, ніж дистильована. У 70-80-ті роки (до 1983 року) Миколаївська обласна кінноспортивна школа проводила в районі Бондаревського урочища республіканські та обласні змагання з кінного спорту. За словами заступника директора школи Чекан Н.В., місцевий краєвид, чиста джерельна вода, наявність і зручне розташування природних перешкод дали можливість вдало організовувати і проводити змагання. У 90-ті роки відношення до цього чудового куточка нашого краю почалось змінюватись не на краще: джерела замулилися й виникла реальна загроза їх зникнення.
Саме тому, за ініціативою керівників гуртків Кривобалківської школи (краєзнавчого «Джерельце», керівником якого я, та екологічно-природничого «Паросток» — Вербицький О. Г., Вербицька З. В.), починаючи з 2000 року, учні школи працюють над екологічно-краєзнавчим проектом «Збереження первинного ландшафту Бондаревського, як унікального природного об’єкту, що має історичне, науково-пізнавальне та естетичне значення». В межах роботи над проектом було: проведено експедицію з метою визначення культурно-історичної цінності даної території у співпраці зі спеціалістами державної інспекції по охороні пам’яток культури в Миколаївській області. За її результатами виявлено поселення пізньої бронзи сабатинівської культури ХІІІ-ІХ ст. до н.е.; обстеження території Бондаревських джерел на предмет різноманітності видового складу лишайників; проведено пошукові експедиції з метою визначення видового складу рослинності території; здійснено хімічний та бактеріологічний аналіз води з Бондаревських джерел та порівняно його з показниками питної води в с. Крива Балка; інше.
Як результат копіткої роботи територію Бондаревських джерел було внесено до Реєстру природничо-заповідних територій та рішенням ІІІ сесії обласної ради шостого скликання від 30 грудня 2010 року № 15 надано статус ландшафтного заказника місцевого значення «Бондаревські джерела».
На жаль, останнім часом, усі зусилля школярів та небайдужих жителів села, практично зведені нанівець: зламані та випалені дерева, витоптані квіти, замулена труба, по якій витікала вода, розбитий колодязь. Джерело проклало «новий маршрут», потік води значно зменшився. Поряд кілька замулених джерел… Це наша страшна реальність.
Ми вже вкотре звертаємося до болючої для нас проблеми, осторонь якої не стоять школярі.
Саме тому вихованцями краєзнавчого гуртка «Джерельце» заплановано археологічну експедицію до Бондаревських джерел. Вона буде проведена за підтримки Миколаївського обласного центру туризму краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (директор МОЦТКЕУМ — Горбова Т. О.). Науковий супровід експедиції забезпечать фахівці з археології: старший викладач кафедри історії та археології Інституту історії політології та права МНУ ім. В. О. Сухомлинського, м.н.с. Миколаївського національного історико-археологічного заповідника «Ольвія» ІА НАН України, заступник директора ДП НДЦ «Лукомор’є» ОАСУ ІА НАН України Смирнов О.І. та методист МОЦТКЕУМ, м.н.с. Миколаївського національного історико-археологічного заповідника «Ольвія» ІА НАН України Бондаренко Д.В.
Крім того, значну допомогу з організацією туристичної складової майбутньої експедиції надав керівник туристичних гуртків Мінаков В. А.
Осторонь таких починань не залишилася й місцева влада. Так, гуртківцям було надано моральну, ідейну, матеріальну та фінансову підтримку на проведення запланованих заходів.
З 20.08.2017 по 23.08.2017 і відбудеться археологічна експедиція гуртка «Джерельце» до Бондаревських джерел.


Дуже складно повернути до життя джерельця. І тому завдання нашого покоління — зберегти та відродити не лише джерело, але і пам’ять про історію рідного краю.
Ольга Запорожець, учитель історії Кривобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, керівник краєзнавчого гуртка «Джерельце»


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *