В школе № 57 Николаева ученики встретились с известным драматургом

01 ноября 2018, 11:24

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Творча зустріч із надзвичайно цікавою, талановитою і духовно багатою людиною — Миколою Андрійовичем Євтушенком, драматургом, письменником, — відбулася у Миколаївській ЗОШ № 57 імені Т.Г.Шевченка.

Захід організувала шкільний бібліотекар Наталя Миколаївна Гринько у кращих традиціях «жанру». У актовому залі школи демонструвались книжкові виставки з творами Миколи Андрійовича, на екрані — відеоматеріали про добу козаччини, українську історію, біографію гостя.

Після творчої зустрічі з драматургом Миколою Євтушенком учні-шевченківці загорілись ідеєю поставити музичну виставу «Гетьманич», — такою була їх реакція на слова автора, що більше ніж за рік від її друку, п’єса ще не пробила собі дорогу на професійну сцену.

Двоє ведучих у національних одностроях висловили дорогому гостю вітання від усіх присутніх в залі, продовженням якого була пісня «Добрий день, матуся Україно!».

Талановитий український актор, режисер, блискучий оратор, письменник, громадський діяч, просвітянин — один із очільників просвітянського руху на Миколаївщині, член громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини».

Кожна зустріч з цією неординарною особистістю — у колі творчої інтелігенції, в учнівських та студентських колективах, у бібліотеках, закладах культури міста та області , — по-своєму незабутня і неповторна. Письменницький доробок Миколи Андрійовича складає 7 п’єс для дітей, а також казки та поезії. З великим успіхом дитячі постановки Миколи Євтушенка йдуть у Миколаївському театрі ляльок. Дітей приваблює захоплюючий яскравий сюжет його творів, колоритна українська мова у спілкуванні персонажів, яскраві, захоплюючі образи дійових героїв.

Ведучі біля мікрофону захоплено ділились інформацією про унікального гостя, розповідали, що Микола Андрійович присвятив своє життя збереженню історичної пам’яті українського народу, оспівує велич і славу козаків-запорожців. Працював у театрах м. Ніжина, Херсона, Хмельницького, у Миколаївському академічному театрі драми та музичної комедії. Козацькі гени його роду, волелюбність, любов до української мови, історії, традицій українського народу — найцінніший код ДНК, що успадкував від своїх пращурів.

Розхвильованим і зворушеним від такого теплого прийому, Микола Євтушенко піднявся на сцену. «Я безмежно вдячний за цю зустріч, — звернувся до присутніх у залі дітей. — Кожен письменник хотів би, щоб його так зустріли читачі. Враження перевершили всі мої сподівання. Дякую школі № 57 імені Тараса Григоровича Шевченка, що тут навчають патріотизму, любові до своєї історії, культури, традицій».

Письменник розповів про свою нову книжку для дітей – «Тарасикова стежина, або Правдива казка». Написана у традиціях української народної казки, з використанням епізодів біографії Тараса Шевченка (за родинними переказами нащадків сестри Кобзаря — Катерини).
Творча зустріч з драматургом мала назву «Свято нової книги». Микола Андрійович прийшов до учнів-шевченківців із дитячою музичною п’єсою «Гетьманич». Автор поділився роботою над її написанням, а також особисто озвучив частину твору.

Діти відкривали неординарну людину, яка розповідала їм багато нового і надзвичайно цікавого! Вони з великим інтересом вслухались в інформацію про Гетьманича — Тиміша — сина Богдана Хмельницького. Твір написаний за історичним романом українського прозаїка Олексія Пахучого «Тиміш Хмельницький, син Богдана» (1993 р.). Зачаровані красивим і мелодійним сценічним голосом автора п’єси, — учні декілька раз у залі зривали гучні оплески. Враження — вражаюче красиве, коли під дитячі овації, майстерно змінюючи інтонаційну тональність героїв п’єси, Микола Євтушенко у власному виконанні озвучив майже половину твору! Хоча, на початку зустрічі зазначив, що прочитає юним глядачам «одну-дві сторінки»…

Але на цьому творчий вечір не завершився. Микола Андрійович запросив на сцену усіх, хто хотів би у подарунок отримати його книги, — і зробив дарчі підписи на кожній книзі, яку дарував.

Вчителька музика Катерина Миколаївна Татарська:

«Діти у захваті від сюжету, дійових осіб, подій, про які розповідається у п’єсі «Гетьманич». У нас відразу виник задум: поставити хоча частину твору. Після закінчення осінніх канікул почнемо над цим працювати. Я вважаю, що це реально, якщо ми залучимо до співпраці учнів музичної школи № 5. Адже п’єса музична, потрібен музичний супровід. Відтепер це наша мрія…»

У інтерв’ю після завершення творчої зустрічі Микола Євтушенко зазначив:

«П’єса «Гетьманич» розрахована на музичний театр. У ній є балет, є оркестр. Там звучить моя пісня на музику Олександра Білаша, який на мої слова написав музику до п’єси. Починається п’єса емоційно напружено: стоять козаки і акапельний спів, без слів, та оркестр, хор. На цьому фоні Богдан читає: загинув отаман… І так перераховує знамениті козацькі прізвища… Це дуже драматично!
У творі багато яскравих сцен. Адже Тиміш одружився на царівні. Тому серед декорацій — палац короля у Молдові. Уявіть собі який там колорит, ті хори, ті танці! Особливо музика! Я все це продумав. Я пропонував твір нашому Миколаївському академічному театрі драми та музичної комедії. Але не так просто прийняте таке рішення — взяти у репертуар нову виставу. Це театр для дорослих. А писав я твір з розрахунку на учнівську та юнацьку молодь. Якби у Миколаєві був театр юного глядача — інша річ…

У п’єсі дуже багато акторських ролей — 50 дійових осіб. Мені було складно утримати все у пам`яті, тому я дуже ретельно напрацьовував кожен образ героя. Робота велась десятиліттями. Ця ідея — все моє життя. Навіть спершу був задум — кіносценарій. Я навіть побував на кіностудії імені Олександра Довженка. Та коли у 1992 році вийшла книжка «Тиміш Хмельницький. Син Богдана», і я вперше її прочитав, — я загорівся написати кіносценарій саме про Тимоша! Бо в історії козацтва тільки згадується, що був Тиміш. А він велику роль відігравав. Задумайтесь, що це значить, — під його керівництвом такі видатні особистості, як Іван Богун у Молдові, полковник Данило Нечай та інші.

Я перевернув усе, що можна, щоб дитина старшого шкільного віку за годину прочитала твір, і знала, хто такий Тиміш Хмельницький, що він робив, хто біля нього був, — це і є історія козацтва!».

Беззаперечно, що такий доступний і цікавий для дитячого сприйняття драматичний твір про добу козаччини сприятиме патріотичному вихованню молодих громадян України та зміцнюватиме у них національну само ідентифікацію. Микола Андрійович Євтушенко робить великий внесок у збереження культурної та історичної спадщини південноукраїнського краю. Крім того, що Микола Євтушенко — драматург, письменник, актор, громадський діяч, — він є кращим представником козацтва Миколаївщини, козаком Буго-Чорноморського кошу, а з 2008 р. – наказний отаман Буго-Лиманського незалежного козацтва.

Серед почесних відзнак М.А.Євтушенка — винагорода «До 200-річчя Шевченка: за вірність ідеалам Кобзаря», Відзнака «Покрови Пресвятої Богородиці».


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *