Где и как хранятся архивные данные Николаевщины

04 февраля 2019, 17:44

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Час спливає швидко і той, хто не знає історії, не може порівняти сьогодення і минуле. У державному архіві Миколаївської області не лише зберігається історія люднощі Миколаївщини, але й пишеться історія самого архіву. На початку кожного року традиційно проводиться щорічна підсумкова колегія, на яку збираються всі архівісти Миколаївської області.

Напередодні колегії зазвичай пишеться звіт за минулий рік, аналізуються здобутки за минулі роки, проблеми сьогодення й перспективи їх вирішення на майбутнє. Цей рік не став виключенням, підсумкову колегію в держархіві заплановано провести на початку березня, як завжди, після колегії Державної архівної служби України, яка відбудеться 26 лютого. Цього року вперше у звітах державні архіви України аналізували показники за три минулих роки. На що ж спрямовував свої зусилля останні три роки колектив державного архіву Миколаївської області?

Основною проблемою держархіву були відсутність охорони й незадовільні умови зберігання документів. Причиною катастрофічної ситуації в архіві стало систематичне недофінансування з Державного бюджету, тобто відсутність грошей на оплату послуг Служби охорони Національної поліції та на проведення вкрай необхідного ремонту в архівосховищах.

Корпуси держархіву Миколаївської області зведено за радянських часів і з 1970-х років ні капітального, ні поточного ремонту в них не робилося. Більше того, корпус держархіву на вулиці Театральній, 43 було здано до експлуатації 31 грудня 1968 року за умови, що до 10 січня 1969 року всі недоробки в ньому будуть дороблені. Авжеж!….

Корпус, фактично, не мав ні даху, ні технічного поверху. Архівісти ще пам’ятають як наприкінці 1990-х – на початку 2000-х рр. верхнє архівосховище потерпало від повеней, усі стелажі з документами були вкриті плівкою, а воду збирали до розставлених по всьому сховищу корит. Шатровий дах було надбудовано лише на початку 2008 р. – гроші архів отримав завдяки зусиллям Держкомархіву України, який домігся прийняття в Україні Державної програми розвитку архівної справи. На жаль, за Програмою фінансування відбулося лише один раз.

Фундамент будівлі держархіву на вулиці Театральній, 43 зовсім не мав гідроізоляції. Рельєф навколо корпусу такий, що під час кожного дощу або танення снігу вода прибуває до будівлі. Дерева, висаджені в архівному парку, так розрослися, що своїми коріннями робили підкопи й дірки у фундаменті. Отже фундамент з роками зруйнувався, а всередині напівпідвального архівосховища штукатурка стін вкрилася грибком й почала опадати.

Отже, пошук коштів на капітальний ремонт, а на додачу ще й на охорону, займав думки керівництва й колективу архіву в 2015-2016 рр.

На щастя, на той час Державна архівна служба Україна поновила рамкову угоду про співробітництво з Музеєм Голокосту (Вашингтон, США), Яд Вашем (Єрусалим, Ізраїль). Перебуваючи у наукових справах у Ізраїлі, директор держархіву Лариса Левченко домовилася про співпрацю держархіву Миколаївської області з цими закордонними інституціями й про перерахування частини коштів за майбутнім проектом наперед.

Також була підписана окрема угода між держархівом Миколаївської області та Центральним архівом історії єврейського народу (Єрусалим, Ізраїль).

На передплачені кошти за проектом держархів здійснив технічне укріплення своїх будівель (залізні двері, грати), встановив системи автоматичної охоронної й пожежної сигналізації й вивів їх на пульти Служби охорони Національної поліції. У такий спосіб, після півтора року чергування колективу, 99 % якого складають жінки, писання листів у всі вищестоящі органи, нарешті було вирішено питання охорони. До того ж технічна охорона є в рази дешевшою, а якість роботи підрозділу технічної охорони Служби охорони в Миколаївській області, на думку архівістів, доволі високою.

Співпраця з закордонними партнерами (Музеєм Голокосту, Яд Вашем та Центральним архівом історії єврейського народу) принесла ще один здобуток: компанією «Архівні інформаційні системи України» та держархівом було реалізовано проект з історії єврейського населення Миколаївщини дореволюційного періоду та періоду після Другої світової війни. Було виготовлено 634252 цифрових кадрів копій документів Національного архівного фонду України, що зберігаються в держархіві Миколаївської області й свідчать про історію єврейського населення Миколаївщини (2,44 Терабайти, оцифровано 10890 справ).

Вагоме значення як для жителів міста Миколаєва, насамперед колишніх працівників суднобудівного заводу «Океан», а також для самого держархіву, мало рішення керівництва й колективу архіву про впорядкування й прийняття на зберігання документів з особового складу (кадрових питань) суднобудівного заводу «Океан». Над опрацюванням величезного комплексу документів заводу «Океан» колектив держархіву працював майже рік, поетапно вводячи до використання комплекси документів заводоуправління, цехів, об’єктів соцкультпобуту тощо. Поступово держархів почав видавати довідки громадянам для призначення пенсій, а співробітники Пенсійного фонду України в Миколаївській області отримали можливість звіряти їх з первинними документами й призначати людям пенсії.

Паралельно держархівом була замовлена проектно-кошторисна документація на відновлення фундаменту, влаштування відмостки в корпусі архіву на вулиці Театральній, 43, а також на ремонт напівпідвального архівосховища. Доки закінчилася експертиза проектно-кошторичної документації вже наступив 2017 рік.

2017 року керівництво й колектив держархіву отримали досвід будівельників і ремонтників. Важкою працею зароблені кошти архівістами витрачалися в жорсткій економії й внутрішній ремонт у коридорах і кабінетах виконувався ними самостійно.

Колектив держархіву щиро дякує тим миколаївцям, які працювали на впорядкуванні документів суднобудівного заводу «Океан» та на ремонті архіву разом із архівістами: студентам-історикам Чорноморського національного університету ім. Петра Могили, студентам спеціальності «інформаційна, бібліотечна, архівна справа» Миколаївської філії Національного університету культури і мистецтв, студентам Миколаївського будівельного коледжу, ветеранам архівної справи (пенсіонерам держархіву), дітям з родин архівістів старшого шкільного й студентського віку, краєзнавцям, дослідникам і користувачам. Особлива подяка будівельникам, спеціалістам держтехнагляду, які щиро переймалися важливістю створення надійних умов для зберігання історичних документів.

Так як всі сховища архіву завантажено на понад 90 %, документи з напівпідвального сховища, в якому збиралися робити ремонт, виносити було нікуди. Тому, насамперед, кожен стелаж було замотано в кілька шарів плівки. Оскільки іншим шляхом не побороти плісеневі грибки, стіни в середині архівосховища було оббито до камінної кладки. Особливу увагу керівництво держархіву разом із будівельниками приділяло вибору антиплісеневих препаратів для обробки стін. Затим стіни в архівосховищі було поштукатурено заново і пофарбовано.

Масштабні ремонтні роботи здійснювалися ззовні корпусу. Спершу було викорчувано всі дерева, висаджені навколо будівлі, яка, на жаль, стали ворогами архівного фундаменту. Затим розкопано фундамент тієї частини будівлі, де знаходяться архівосховища. Фундамент розкопувався аж до самого низу. Робилося його укріплення, прокладалися три шари гідроізоляції. Після чого стіни було утеплено й поштукатурено. Затим засипано й утрамбовано ґрунт, зроблено відмостку й відремонтовано водовідведення з даху. У тій частині корпусу, де знаходяться робочі кабінети, вікна було замінено на металопластикові. Відремонтовано читальну залу, парадну сходову клітину, коридори другого та першого поверхів, низку кабінетів. Після ремонту було знято плівку зі стелажів у напівпідвальному сховищі й вимито всі архівосховища.

2018 року ремонтні роботи у держархіві продовжилися. Оскільки покриття даху в корпусі на вулиці Московській, 1 з роками зіпсувалося й, крім цього руберойд було «добито» любителями розглядати наше місто з висоти птичого польоту, вся будівля протікала аж до рівня четвертого поверху. Тому влітку 2018 року було зроблено нове покриття даху в корпусі на вулиці Московська, 1, а пожежну драбину обрізано до висоти другого поверху. Шановні миколаївці, не лізьте на дах держархіву по пожежній драбині, краще бережіть своє життя! Упевнені, що в Миколаєві знайдеться багато оглядових площадок, де ви зможете насолодитися прекрасними видами нашого міста!

Таким чином, завдяки зусиллям керівництва й колективу архівістів значно поліпшилися умови зберігання документів у держархіві Миколаївської області. Вони ще не є ідеальними, такими як ми бачимо за кордоном, але ключові проблеми вирішити вдалося. Разом із цим, у держархіві складено план проблемних питань у сфері забезпечення збереженості документів, на які керівництво й колектив держархіву спрямовуватимуть свої зусилля 2019 року та наступними роками.

Державний архів Миколаївської області


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *