Гости из Николаевской области посетили село, в котором за последние два года сделано больше, чем за все годы независимости Украины

25 сентября 2018, 9:19

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Громада має розвиватися – інакше нема ніякого сенсу об’єднуватися: таку думку висловила Надія Бабанська, голова Мостівської сільської об’єднаної територіальної громади Доманівського району Миколаївщини, під час відвідин громади представниками шести новоутворених ОТГ області.

За програмою вивчення досвіду об’єднаних громад «Маршрут успіхів», що реалізує Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України в рамках проекту ПУЛЬС (USAID), Мостове відвідали представники Мигіївської (Первомайський район), Софієвськї та Вільнозапорізької (Новобузький район), Горохівської (Снігурівський район), Сухоєланецької (Новоодеський район), Калинівської (Єланецький район) новоутворених ОТГ, а також виконавчий директор і консультанти Миколаївського РВ АМУ.

Гостей вітає вбрана у вишиванку голова Мостівської сільської ради Надія Бабанська. Поруч із нею у вишиванках її команда: заступники, керівники відділів, головний бухгалтер. Протягом відвідин стає зрозумілим, що успіх громади складається з двох речей – з наполегливості та цільоспрямованості її голови та здібності запалити цим свою команду і спільно діяти як єдиний організм.

Надія Бабанська спершу веде гостей у Мостівську школу, точніше у  Мостівський навчально-виховний комплекс, який об’єднує як шкільну, так і дошкільну освіту села. Хоч, будівля школи давня, але в середині зроблено сучасний ремонт через що і діти, і викладачі  почуваються комфортно.  На території школи вже за часів об’єднаної громади створено спортивний майданчик із стадіоном із штучним покриттям.

«Якщо зверху подивитися на будівлю нашої школи, то вона має вигляд білого лебедя», ‒ поетично із гордістю підкреслює Надія Бабанська.

Річ у тім, що школа розташована в колишньому панському маєтку і має статус пам’ятника архітектури ХІХ сторіччя. В ті часи Мостове було не селом, а містечком, оскільки воно стояло на перехресті торгівельних шляхів. Тут, буквально, на кожному кроці є згадки про колишніх панів з роду Ерделі, про їх діяльність (парк, школа, церква, лікарня) — всі згадують із гордістю.

Про це зайвий раз нагадує фонтан, що знаходиться посеред села. Цей атрибут великої громади було відкрито у травні 2017 року. Фонтан, присвячений святкуванню 225-річчу села Мостове, а його відкриття стало можливе лише після утворення об’єднаної громади.

 

Гості відвідали сільську церкву. Під час відвідин та спілкування з головою стало зрозуміло, що церква у селі Мостовому та, зокрема, сам священик грає велику роль як у духовному так і у громадському і культурному житті. Настоятель храму у вільний від служби час займається господарською діяльністю та допомагає об’єднаній громаді. Стосовно можливості отримання УПЦ Томосу від вселенського патріарху Мостівська громада сприймає спокійно та віддає перевагу внутрішньому господарчому та духовному життю.

В приміщенні євро-відремонтованої сільської ради гостям було презентовано успіхи Мостівської об’єднаної територіальної громади за два роки її існування.

Заступник сільського голови з гуманітарних питань Лариса Гавриленко підкреслила важливу роль в розвитку об’єднаної громади відділу залучення інвестицій та порадила представникам новоутворених ОТГ створити такий відділи якомога швидше. За словами Лариси Гавриленко учні старших класів та, взагалі, молодь Мостівської громади беруть активну участь в ініціації та розробці проектів, що приносить багато нових ідей та залучає молодь до життя громади.

«Це дуже чудовий інструмент, ‒ вказала на активну проектну діяльність заступник голови Мостівської сільської ради з гуманітарних питань, ‒ Без нього не зможете ні покращити свою соціальну сферу, ні добитися розвитку громади».

В Мостівській об’єднаній територіальній  громаді за 2017 – 2018 рр. реалізовано кілька проектів: модернізація стадіону в с. Мостове (272,8 тис. грн.); вуличне зовнішнє освітлення сіл громади (400,53 тис. грн.); відкриття спортивного майданчика для міні-футболу (1499 тис. грн.); капітальний ремонт Мостівського ДНЗ (1497,57 тис. грн.); капітальний ремонт дороги с. Суха Балка (1391,986 тис. грн.); капітальний ремонт дороги с. Мостове (1487,028 тис. грн.); поточний ремонт Лідіївського ДНЗ (177 тис. грн.); реконструкція стадіону с. Суха Балка (272,8 тис. грн.), ремонт дороги в селах Мостове, Миколаївка, Івано-Федорівка (760 тис. грн.); зміцнення матеріально-технічної бази Мостівського НВК (199 тис. грн.). На території Мостівської ОТГ встановлено 4 дитячих майданчики, які кожного року доповнюються новими компонентами.

Заклади освіти, які були взяті на баланс ОТГ у минулому році, за словами завідуючої відділу освіти Альони Савченко, були у дуже занедбаному стані.

«За більш ніж десять років до того, навіть, фарби не мали за що купити, щоб пофарбувати підлогу. Не було не вогнегасників, ні пожежних щитків, ‒ розповіла Альона Савченко, ‒ Протягом цього року ми забезпечити не тільки інтерактивним, але й необхідним інвентарем і матеріалами».

«Освіта завжди багато чого хоче, але за кошти сільської ради ми всього придбати не можемо, тому беремо участь у різних проектах, ‒ розповідає голова відділу освіти Мостівської ОТГ. – В цьому році стартувала Нова українська школа, під завдання якої, громадою було придбано «Мультимедійний комплекс – простір сучасного навчання». За цим напрямом придбано ноутбуки, проектори, дошки, інтерактивні живі підлоги – це 4 комплекси, які коштують 394 тис. грн. З них 90% — це кошти Миколаївської обласної ради, 10% власні кошти місцевого бюджету».

73% учнів об’єднаної громади охоплено позашкільною освітою саме на базі Мостівської ОТГ. Раніше, діти та викладачі їздили в районний Будинок дитячої творчості. На базі Мостівського НВК вже створено Центр дитячої та юнацької творчості і тепер в ньому функціонує 12 гуртків за кошти сільської ради. Таким чином, всі податки від цієї діяльності йдуть до бюджету громади, а дітям та викладачам не доводиться їздити в районний центр.

Завдяки виграному проекту одна зі шкіл І – ІІ ступенів Мостівської ОТГ отримала проектор-екран.  Начальник відділу освіти порадила представникам новостворених об’єднаних громад працювати над складанням проектів не тільки проектним менеджерам, а й директорам і вчителям шкіл, самим учням. «Тільки в тісній співпраці школа – відділ освіти – сільська рада – обласна державна адміністрація ми зможемо добитися успіху і дійти до тієї мети, яку ми собі поставили», ‒ підкреслила Альона Савченко.

За словами голови відділу освіти до кінця 2018 року заплановані реалізуватися 4 проекта: «Покращення соціальної та здоров’язберігаючої освітньої галузі в закладах освіти Мостівської сільської ради», «Придбання обладнання та встановлення дитячого майданчика в ДНЗ с. Суха Балка, ДНЗ с. Мостове Доманівського району Миколаївської області», «За здоров’ям на сучасний майданчик».

Мостівська громада працює по програмі ДОБРЕ. Один з прикладів — це отримання гранту на проект «Створення відкритого простору для відпочинку молоді». Загальна вартість проекту 144 тис., з яких Мостівська громада фінансує лише 10%. Серед компонентів проекту – це створення Wi-Fi-зони. На цій території планується проведення фестивалів, відкритих змагань. Проект також має бути реалізований до кінця 2018 р.

На 2019 рік керівництвом громади в галузі освіти заплановано провести капітальний ремонт корпусу №3 дошкільного підрозділу Мостівського НВК, капітальний ремонт приміщення Сухобалківської ЗОШ І – ІІІ ступенів. Також у проектах громади створення освітнього інформаційного простору у закладах освіти Мостівської сільської ради. В рамках проекту ДОБРЕ на цей проект виділено 2 млн. грн., а 600 тис. — з бюджету сільської ради. В рамках цього проекту всі освітні заклади Мостівської громади будуть об’єднані у єдине інформаційне середовище. Заплановано оновити класи  інформатики, та в 2-х закладах встановити медіатеку. Вже вирішено питання з новим провайдером по наданню якісного швидкісного інтернету «Digicom». Раніше школи були підключені до «Інтертелекому», через що була дуже низька якість в’язку. Також, на 2019 рік заплановано реалізацію проектів «Створення зони відпочинку та зеленого туризму на території історичного парку с. Мостове».

Надія Бабанська розповіла про досвід співпраці з потужними підприємствами, що розташовані на території Мостівської ОТГ, у спільному вирішені покращення умов мешкання на тих територіях. Так, завдяки співпраці с підприємством «Нібулон» було спільно профінансовано прокладання водогону та ремонту ДНЗ.

Зо словами Надії Бабанської при Мостівській ОТГ створено загін місцевої пожежної охорони та комунальне підприємство. Зокрема, це комунальне підприємство проводить встановлення або ремонт водогонів, яке за її словами відбувається у «госпспосіб». Виготовляться кошторисна документація, закуповуються труби і працівники їх самі закручують, оскільки труби пластикові, то й варити їх не треба. Крім того, сільська рада закуповує і встановлює лічильники. Наприклад, в маленькому селі Миколаївка, де мешкає 148 жителів, було прокладено 3 кілометри водогону, що обійшлося бюджету близько 300 тис. грн. В такий спосіб робиться водовідведення в кожному селі громади. В кожному селі є свердловина і башта, в деяких селах – по 2-3 свердловини.

За кошти громади придбано нові насоси «Pedrollo», які на 40% економніше за витратами електроенергії, ніж старі насоси. Це дало можливість не тільки здешевити постачання води, а й зробити водопостачання в деяких селах цілодобово. В планах громади за 3 – 5 років буде повністю оновлена система водогону в Мостівській ОТГ та відбудеться повне переведення на нові насоси.

«Саме головне для людей – це вода, дороги, вуличне освітлення, а тоді вже йдуть дитячі садки, школи. Отаким «госспособом», маючи комунальне підприємство, сільська рада може проводити такі роботи», — підбила підсумок Надія Бабанська та  висловила побажання в пошуку додаткових видів діяльності для комунального підприємства, щоб зробити його більш рентабельним.

Отже, якщо підбити підсумки, то Мостівська сільська об’єднана територіальна громада за 2 роки своєї діяльності зробила більше для своїх мешканців, ніж за всі попередні роки незалежності. Громада орієнтована на зростання та розвиток і це підтверджують дії її керівника Надії Бабанської та всієї команди управління Мостівської ОТГ.


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *