История герба города Николаева

01 октября 2017, 12:27

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Шановні миколаївці! 20 років тому, саме 26 вересня 1997 року, Миколаївською міською радою було ухвалено рішення №14/2 «Про затвердження герба міста Миколаєва» .

Прийняттю цього рішення передувало два етапи відкритого конкурсу, широка дискусія у ЗМІ, велика кількість звернень громадян особисто до міського голови О.Я.Бердникова, в яких вони висловлювали своє бачення стосовно того, яким має бути герб міста.

Так сталося, що організаційні питання з проведення відкритого конкурсу на розробку проекту герба міста, як й інших символів миколаївської громади – прапору та гімну міста, а також підготовку відповідних проектів рішень міської ради були покладені на створений у 1994 році орган місцевого самоврядування з пам’яткоохоронної роботи – управління охорони історичного середовища та пам’яток архітектури (сьогодні, на жаль, цей орган місцевого самоврядування втратив свою самостійність і став відділом управління культури. Але то таке…).

Починала цю роботу заступник начальника новоствореного управління Ольга Петрівна Попова, а з листопада 1996 року ми з головним спеціалістом управління Талановим Віктором Аркадійовичем її продовжили. Прийшлось зануритись у питання геральдики, вивчати історію створення попередніх гербів міста.

З великою вдячністю згадую поради Юрія Семеновича Крючкова, Наталії Олександрівни Кухар-Онишко. Але найбільш неоціненну допомогу надав Роман Юрійович Кочкуров, член Українського геральдичного товариства, лікар за фахом. Саме на його запит з Російського державного історичного архіву надійшли ксерокопії документів, пов’язаних зі створенням одного з двох історичних гербів міста – герба 1883 року, за його допомогою розроблявся опис герба.

Всього на конкурс було надано 40 ескізних проектів герба Миколаєва, но жоден з них не став переможцем. У своїй статті «Символ городского самоуправлення» (газ. «Вечерний Николаев» за 12 серпня 1997 р.) голова Українського геральдичного товариства А.Гречило писав: «…Первый тур конкурсу по созданию герба Николаева показал, что многие авторы не совсем знакомы с геральдичными принципами. …В конце концов, город имеет болем чем 200-летнюю историю, и потому вполне закономерным было принятое решение о проведении второго тура конкурса с учетом древних символов И все-таки кажется, что стоило бы возобновить действие герба 1883 года, оформив его в соответствии с современными условиями. То есть изъять неактуальный знак Херсонской губернии (ведь Николаев сей час сам является административным центром области) и упростить декоративное оформление. Этот герб не только связывает Николаев со старыми символами, но и в нынешних условиях раскрывает историю возникновения и становлення города, подчеркивает его своеобразие и может быть прекрасным средством патриотического воспитания.»

За підсумками двох турів члени журі запропонували повернутися до одного з історичних гербів. При цьому за повернення гербу 1803 року проголосувало 6 членів журі, за герб 1883 року – 9. Тому вирішили винести на обговорення депутатів обидва історичних герба. Підбиваючи підсумки конкурсу міський голова О.Я.Бердників, який очолював журі конкурсу, сказав: «Конкурс довів:нічого кращого за наших предків нам придумати не вдалось» (див фото 12,13).

Відтворити у кольорі два історичні герби (див. фото 14) для представлення їх на розгляд депутатів міської ради безоплатно допоміг миколаївський дизайнер Борис Олексійович Старощук. Саме він, після наших консультацій з владикою Пітірімом, відтворив зображення митри (див. фото 15,16), деталі якої практично не проглядалися в старих гербовниках. За його допомогою була зроблена електрона копія (20 років тому це було не просто) кольорового зображення миколаївського герба, затвердженого у 1883 році, яке було зроблено в к.ХІХ-поч.ХХ століть і зберігається зараз у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї (див. фото 17).

А еталонне зображення герба міста, що вже стало для нас звичним та рідним, створив художник-дизайнер О.В. Якименко (див. фото 18).

В 1997 році сесійна зала міської ради виглядала зовсім інакше: замість столів, за якими зараз працюють депутати, в залі були крісла на 300 (а може й більше) осіб. У день сесії, 26 вересня 1997 року, через дуже важливі питання, які тоді розглядалися (у тому числі й ліквідація районних рад), у залі не було порожніх місць. Питання про герб міста було другим. Як все було сьогодні можна дізнатися зі стенограми.

А 4 жовтня 1997 року під час святкування Дня міста громадська організація «Муніціпальна ініціатива» вже роздавала городянам перші сувеніри (календарики) з зображенням гербу міста Миколаєва.

На мою думку, наш миколаївський герб один з найкращих серед гербів інших міст України, що є обласними центрами! А як думаєте?

Шановні миколаївці! 20 років тому, саме 26 вересня 1997 року, Миколаївською міською радою було ухвалено рішення №14/2 …

Опубліковано Відділ охорони культурної спадщини міста Миколаєва 26 вересня 2017 р.

З любов’ю до Миколаєва та повагою до миколаївців 
начальник відділу охорони культурної спадщини 
Бондаренко І.А.


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *