Конкурс «Николаевских известий»: «Источник светлых надежд…»

26 февраля 2017, 11:23

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Редакция «Николаевских известий» продолжает публиковать материалы, которые пришли от участников конкурса работ о нашем крае. Конкурс проводят Николаевский хлебозавод №1 и «Николаевские известия». Сегодня предлагаем статью студентки Николаевского колледжа культуры и искусств Ольги Ковальчук: «Источник светлых надежд…».

Я, Ковальчук Ольга, студентка Миколаївського коледжу культури та мистецтв. Себе пам’ятаю в Палаці творчості учнів десь з 2-3 років. Так-так, саме в такому віці я разом з мамою, яка працює в ньому завідуючої відділом технічної творчості та туризму і краєзнавства, потрапила на новорічну виставу, яка справила на мене незабутнє враження. Особливо мене вразили дівчинки — балерини, які танцювали на сцені. І я «захворіла» балетом та наполегливо чекала, коли зможу так само танцювати на сцені. Ансамбль класичного танцю став для мене всім! Я з нетерпінням чекала закінчення уроків в школі, щоб бігти на заняття. І так 9 років.

Крім балету я пробувала себе і в вокальної студії, і в театральному колективі, і, навіть, в «Комп’ютерної школі», але балет ніколи не залишала і пишалася ним.

Для мене ансамбль класичного танцю — це велика любов до танцю, музики, прекрасним дружнім відносинам, і звичайно добре, майже материнське ставлення до нас наших педагогів Смикової Тетяни Юріївни та Драгомощенко Світлани Олександрівни. Наш ансамбль — єдиний і напевно унікальний в нашому місті, де діти з 4 до 18 років серйозно оволодівають навичками балетного мистецтва. Для мене — «Народний художній колектив» ансамбль класичного танцю «Дивертисмент», мої найкращі дитячі роки. Зараз я займаюся в Миколаївському коледжі культури і мистецтв за спеціальністю: «Сценічне мистецтво. Видовищно- театралізовані заходи»  і багато з того, чого я навчилася в «Дивертисменті», мені знадобилося та допомагає в навчанні.

Матеріали для моєї роботи я отримала в архіві музею Палацу творчості учнів Їх багато років збирала Єгощенко Світлана Захарівна, яка багато років була директором Палацу.

Зал повний. Блищать вогні… На сцені царює Терпсихора – богиня танцю. І музика під стать – царствена, велична…

Від зустрічі з прекрасним відтає холодне людське серце. Як мало сьогодні ми в світі бачимо краси! І як, виявляється, її багато.

Такі почуття переповнюють нас, коли ми опиняємося на концерті «Народного художнього колективу» ансамблю класичного танцю «Дивертисмент», яким з 1987 року керує Смикова Тетяна Юріївна. Історія цього колективу почалася задовго до 1987 року – Тетяна Беліонок (Смикова) з дитинства мріяла про балет, про велику сцену, і обов’язково хотіла танцювати на пуантах і в дитинстві вона танцювала в балетній студії Палацу суднобудівників, потім з відзнакою закінчила Київський державний інститут культури, отримавши спеціальність балетмейстера. У 1982 році вона повертається до Миколаєва і починає працювати в Палаці піонерів з гуртківцями в ансамблі танцю «Юність Прибужжя», де проявилися її чудові здібності педагога і хореографа.

У ці роки танцювальний колектив Палацу піонерів неодноразово виступав на різних сценах міста, показував свою програму на фестивалях і конкурсах, що проходили у Всесоюзному піонерському таборі «Артек» (Крим) і республіканському піонерському таборі «Молода гвардія», а в травні 1987 року юні танцюристи брали участь в урочистому концерті для делегатів V з’їзду вчителів України, який проходив у м. Київ.

Автором багатьох хореографічних постановок, які гуртківці готували до конкурсів, була Беліонок (Смикова) Тетяна Юріївна. Саме в цей час росла й міцніла думка педагога створити новий незвичайний колектив – ансамбль класичного танцю.

Влітку 1987 року її мрія почала здійснюватися – і вже з 1 вересня колектив отримав законний статус. Роки становлення ансамблю класичного танцю «Дивертисмент» дуже показові в історії Палацу піонерів – Палацу творчості учнів – росли вихованці, удосконалювалася майстерність, ускладнювався репертуар. І вже в листопаді 1987 року колектив брав участь у дуже відповідальному концерті – і в місті зрозуміли: з’явився незвичайний колектив.

У 1988 році вихованці колективу беруть участь у П республіканському фольклорному конкурсі в м. Полтава і Святі молодіжного танцю в м. Харків, де показують нові і незвичайні для свого колективу номери: «Веснянка», «Романтичний дивертисмент», «Піцикато» (Л. Деліб), «Площа в Барселоні» (Л. Мінкус), «Руська» (П.Чайковський).

Після трьох років успішної творчої і професійної роботи з виховання у дітей любові та поваги до танцювального мистецтва, а саме до мистецтва класичної хореографії Рішенням колегії Міністерства народної освіти України (протокол №3 / 26 Р від 24 квітня 1990 року) ансамблю класичного танцю «Дивертисмент» Палацу піонерів було присвоєно почесне звання «Зразковий художній колектив».

У лютому 1991 року на сцені російського драматичного театру ім. В.Чкалова відбувся великий концерт ансамблю класичного танцю «Дивертисмент». На сцені в повітряних пачках пурхали справжні балерини, а із залу їх однолітки і батьки з захопленням спостерігали за їх витонченими па… І в час торжества високого мистецтва, напевно, не до одної голови прокралася думка: як мало ми в сьогоднішньому світі бачимо краси! І як, виявляється, її багато. Вона поруч: варто тільки придивитися, зазирнути вглиб себе. Торкається наших почуттів «Вмираючий лебідь», «Тарантела», «Лебедине озеро», «Дон Кіхот»… Чайковський, Мінкус, Сен-Санс плавлять нашу душу. Мимоволі прагнеш змінювати себе на краще, стати більш добрим, чистим душею.

Саме такі думки приходили і приходять глядачам, які потрапляють на концерти «Дивертисменту».

У Палаці піонерів на вулиці Фалєєвській, в цьому красивому старовинному будинку не завжди вистачало приміщень для занять, свої складнощі в цьому пережив і ансамбль класичного танцю, але як тільки дітям було передано будівлю по вулиці Адміральській, то юні балерини отримали великий красивий зал, і поряд з ним невелику костюмерну.

Класичне мистецтво недарма вважається високим. Не кожному дано побачити за легким порхань на сцені тендітних дівчаток у повітряних одежах ті вічні і життєстверджуючі ідеали, без яких життя стало б порожнім. Але до їх розуміння приходять через величезний щоденний труд.

Особливою сторінкою в історії цього колективу є проведення концертів-звітів; це справжні свята балетного мистецтва для жителів нашого міста (вони проходили на сцені російського драматичного театру або у Палаці творчості учнів).

Зазвичай на ці концерти приходили й приходять не тільки батьки наших юних балерин, але й родичі, і знайомі, однокласники та вчителі. Важко навіть уявити – якій кількості миколаївців вихованки і педагоги «Дивертисменту» подарували щастя спілкування з балетом.

З кінця 90-х років вихованці ансамблю класичного танцю «Дивертисмент» успішно брали участь у Міжнародному юнацькому конкурсі виконавців класичного танцю «Фуете Артека», де їх помітив і благословив сам Юрій Григорович, голова журі конкурсу, Президент Міжнародного союзу діячів хореографії. Колектив ансамблю всі ці роки успішно брав участь і перемагав у конкурсах та фестивалях:

Диплом лауреата всеукраїнського фестивалю «Місто дитячих посмішок» (1997 – 2002);

Диплом лауреата фестивалю «Морський коник» (1997 – 2002);

Грамоти Міжнародного юнацького конкурсу виконавців класичного танцю Юрія Григоровича «Фуете «Артеку» (1998, 2000 – 2002);

Диплом лауреата регіонального фестивалю-конкурсу хореографічного мистецтва «Миколаївські зорі» (2000 – 2015),Гран-прі (2013);

Диплом лауреата Х11 Міжнародного дитячого фестивалю народної творчості «Золота рибка» м. Севастополь (2008);

Диплом 1 ступеню 1 обласного туру Ш всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії ім. П.Вірського в номінації «класичний танець» (2010).

Ось що писала відома миколаївська журналістка Є.П. Єрьоміна в 2001 році, коли ансамбль класичного танцю «Дивертисмент» в черговий раз підтверджував звання «Зразковий художній колектив»: «…Люди довго чекали на це гарне видовище (звітні концерти проводяться раз на три роки), і ось, нарешті, дочекалися. Художній керівник ансамблю Тетяна Юріївна Смикова запропонувала своїм землякам програму, яка по праву може вважатися великим успіхом і ще однією серйозною заявкою про талановитий і самобутній колектив, що підкорює глядачів надзвичайною витонченістю смаку і красою рухів. Дійство, що відбувається на сцені, нікого не може залишити байдужим. Його мало назвати видовищем, бо ви не просто споглядач, ви – співпереживаєте. Через ваш мозок, думки, серце проходить все, що бачать очі, чують вуха, відчуває душа… І чи не в цьому сила великого мистецтва? Безумовно, звітний концерт ансамблю «Дивертисмент» – це подія. Подія, здатна серед тлінного життя стати святом для людської душі і хоч на мить захопити її в рай, де панують вишуканість, дивовижна простота, захопленість і чаруюча серце краса почуттів, світла, барв… Талант художнього керівника і рідкісний дар балетмейстера проглядаються у всьому: в досить складному для юних балерин репертуарі (їх партії не завжди вдавалися навіть майстрам сцени), у постановках танців, підборі музики, костюмів.

Але головна заслуга Смикової Т.Ю. – в її невичерпному творчому пошуку і прекрасних знахідках.

У репертуарі концерту немає випадкових номерів. Юні виконавці виявилися на висоті, а тому їх вступи сприймалися як справжні витвори мистецтва.

Сцена Феї Бузку з балету П. Чайковського «Спляча красуня», оригінальний танець «Люди-маски», варіації Кітрі з балету Л. Мінкуса «Дон Кіхот», «Сьомий вальс» та «Прелюд» Ф.Шопена, хореографічна мініатюра «Монолог», хореографічні композиції «Під небом Парижа» і «Різнокольоровий вітер» та інші дуже сподобалися глядачам і неодноразово супроводжувалися вибухом оплесків.

Зворушливими і проникливими були виступи випускниць Тетяни Ляхової та Любові Бенер. Погодьтеся, для того, щоб виконувати партії з репертуару Майї Плісецької та інших відомих балерин треба мати сміливість. А для того, щоб виконувати добре, щоб глядачі дивилися, затамувавши подих, треба володіти досвідом і неабиякими здібностями. На щастя, і у Тані, і у Люби – учениць Тетяни Юріївни – вони є. У цьому переконалися всі глядачі, нагороджуючи танцівниць заслуженими оплесками.

На окрему уваги заслуговує заключна частина концерту і, зокрема, сам висновок, коли всі 120 учасників ансамблю піднялися на сцену. Для глядачів це був ефектний фінал, а для всього колективу – тріумф. За лаштунками не залишилося жодного «дублера», що нудьгував би в очікуванні свого виходу. Всі 120 – в основному складі, всі – на сцені, все – у променях софітів! І це теж прийом Т.Ю.Смикової, досвідченого і майстерного педагога. А далі – у супроводі Маестро, народного артиста України, відомого у всьому світі балетмейстера Р.А. Клявіна, на сцену піднялася тендітна, схвильована загальною увагою жінка. Зал стоячи довго їй аплодував. Їй, досвідченому майстру балету, талановитому педагогу, прекрасному вихователю, непересічній особистості, – Тетяні Юріївні Смиковій. І, звичайно, всьому колективу – зразковому ансамблю класичного танцю «Дивертисмент», який ще не раз здивує нас своєю творчістю.

Наука Смикової Т.Ю. – сплав життєвого і педагогічного досвіду, мудрості, безперервного творчого пошуку і нескінченної фантазії. Вихованням дітей вона займається вже понад 35 років і може по праву пишатися своїми досягненнями. Ставши лауреатами престижних всеукраїнських та міжнародних конкурсів, її вихованці продовжують і нині танцювати на сценічних підмостках України, Росії, Ізраїлю, Америки,Австрії, Німеччини, Італії, Австралії та інших країн.

Її нинішній ансамбль, в якому навчається понад 200 дівчаток і хлопчиків від 4 до 18 років, здобув повагу і глибоку симпатію як серед фахівців-професіоналів, так і серед вдячних глядачів. Кожен його виступ – це найвищий рівень фізичних можливостей юних балерин, дивовижна витонченість, хвилюючий світ барв, музики і бездоганного смаку, який проявляється в усьому: репертуарі, музичному супроводі, костюмах.

Виступ «Дивертисменту» – це завжди маленьке диво, свято людської душі, спраглої за вишуканістю та піднесеному, що робить нас кращими, добрішими, благороднішими. Коли на сцену виходять юні балерини, серце завмирає у хвилях ніжності, чарівної краси створюваних образів, причетності до дивовижного і такого незвичайного світу мистецтва. Іноді навіть не віриться, що всі учасники ансамблю – діти. Найчастіше їх видає ріст і репертуар. А так все, як годиться в балеті, справжнє: пачки, пуанти, діадеми…

Про те, як створюються сценічні костюми і головні убори «Дивертисменту», можна створити власний підручник під авторством Тетяни Юріївни – не тільки балетмейстера, а й модельєра, закрійниці, швачки, яка придумує і творить унікальні речі, здатні часом здивувати навіть визнаних майстрів.

Але головне, звичайно, створення танцю. Тільки Богу і їй одній відомо, скільки потрібно душевних сил, творчих мук і часу, щоб реалізувати задум на сцені. Під час занять, виснажливих репетицій не тільки навчити, донести свій задум до розуму і серця дитини, але й відточити, подібно ювелірові, її рухи, щоб руки, ноги стали розповіддю про думки і почуття втілюваного образу.

А це, зрозуміло, непросто. Балет не для слабких. Він підвладний лише сильним, витривалим і духовним натурам. Полюбити його за нещадність важко, але вихованки Тетяни Юріївни, як це не дивно, люблять і навіть мріють присвятити себе служінню мистецтву Терпсихори.

Хочеться розповісти ще про один секрет успіху колективу – майже двадцять років поруч із Тетяною Юріївною пліч-о-пліч йде по життю Драгомощенко Світлана Олександрівна. У далекому 1993 році студентка Миколаївського училища культури зробила свої перші кроки до педагогічної майстерності в ансамблі класичного танцю «Дивертисмент» – а з часом Світлана Олександрівна стала справжнім професіоналом, талановитим та ініціативним педагогом. Велике значення в своїй роботі вона приділяє обдарованим дітям, її система роботи сучасна і затребувана часом, в постановках хореографічних номерів педагог враховує вимоги сьогодення.

Особливі відносини у педагога складаються з її вихованцями – вона прагне навчити їх бачити, відчувати і аналізувати події, вірити у свої сили і успіх, докладати зусилля задля досягнення своєї мрії.

Світлана Олександрівна – майстер створювати творчу, доброзичливу атмосферу в колективі ансамблю класичного танцю «Дивертисмент», це справжній будинок радості і добра! Творче кредо педагога: «Кожна дитина – талант», і її особисте завдання – допомогти дитині розкритися, сформувати власний, тільки йому властивий «танцювальний почерк».

Світлана Олександрівна багато працює, як балетмейстер-постановник: «Феєрія вогню», «Космічна фантазія», «Летіли лебеді», «Весняні голоси», «Снігова феєрія», «Фантазії в стилі танго», «Кольоровий дощик», «Джентльмен і леді» та багато інших постановок стали справжньою окрасою програми виступів ансамблю.

Драгомощенко С.О. є ініціатором і організатором участі колективу в різних конкурсах і фестивалях:

Регіональний фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва «Миколаївські зорі», диплом переможця (2010 – 2014р.р.);

Ш всеукраїнський фестиваль-конкурс народної хореографії ім. П.Вірського в номінації «класичний танець» (2010р.);

Міський конкурс естрадного вокалу та хореографічного мистецтва «Перлина Миколаєва», диплом І ступеню (2012 р.);

міський фестиваль талантів «Зірка року-2013», Гран-прі (2013 р.);

міжнародний фестиваль талантів «Зірка року-2013», Гран-прі (2013 р.);

V обласний фестиваль-конкурс сучасного танцю «Сучасні ритми» (2015р.).

Велика заслуга Світлани Олександрівни в налагодженні партнерських стосунків з батьками – батьки стали не тільки глядачами під час виступів своїх дітей, а й помічниками в пошитті костюмів, спонсорами у придбанні необхідного для створення танцювальних номерів і повністю оплачують поїздки колективу.

А які чудові свята вміють влаштовувати педагоги… І дітям, і їхнім батькам надовго запам’ятовуються «Дні народження ансамблю», «Свято юних балерин», «Присвячується Мамі», «Новорічні розваги», але найбільш значущим протягом багатьох років залишається конкурс танцювальної майстерності вихованців «Фуете «Дивертисмента».

Ансамбль класичного танцю «Дивертисмент» давно вже став частиною великого дитячого колективу Палацу творчості учнів, бере активну участь у всіх заходах; новорічні вистави – це теж цікава сторінка в творчому житті колективу. За останні роки педагогами і вихованцями ансамблю створені прекрасні хореографічні мініатюри і композиції: «Різнокольоровий вітер», «Східна феєрія», «Чарівні маски», «Незвичайні жар-птиці», «Снігова Завірюха», «Чарівний сад», «Морська феєрія» , «Скарби Чорного моря», «Нашестя сірих мишей» та Інші.

Вихованці ансамблю двічі ставали лауреатами загальноміської програми «Людина року»: в 2004 році – Марченко Катерина, в 2013 – Плехов Василь; це підтверджує високий професійний рівень підготовки вихованців колективу і визнання міською громадою діяльності не тільки цього унікального колективу, а й всього колективу Палацу творчості учнів.

У житті ансамблю класичного танцю «Дивертисмент» існує одне дуже важливе і серйозне випробування – це підтвердження звання. Спочатку це було звання «Зразковий художній колектив», але з 2005 року (через кожні 5 років) колектив підтверджує звання «Народний художній колектив».

3 квітня 2015 р. на сцені Палацу творчості учнів була представлена програма колективу, яка дійсно здивувала глядачів – а глядачів був повний зал. Справжня казкова історія, складена педагогами та вихованцями, не залишила байдужим нікого: глядачі побували в Країні квітів, у Країнах казкових птахів і Чарівних ляльок. Особливо цікавий сюжет представлення дванадцяти казкових принцес, партії яких танцювали старші вихованки колективу «Дивертисмент»: Бондаренко Марія, Руденко Катерина, Драгомощенко Ірина, Щабельська Поліна, Омельченко Вікторія, Волчо Ольга, Леухіна Єлизавета, Мірошниченко Анна, Боркіна Олександра, Юхименко Маргарита, Озерянова Дар’я, Ісмагілова Елеонора, а в ролі Чоботаря виступив Василь Плехов.

Але особливо всіх глядачів вразив репертуар – це майстерне виконання хореографічних композицій з балетів «Спляча красуня» і «Лускунчик», «Лебедине озеро»(П.Чайковський),«Попелюшка» (С.Прокоф’єв), варіації з балетів «Дон Кіхот» і «Есмеральда » (Л. Мінкус, Ц.Пуні), «Корсар» (А.-Ш.Адан), хореографічні картинки «Пробудження весни», «Метелики», «Маленькі пастушки», «Навала сірих мишей», «Чарівний сад» і «Стихія вогню», «Джентльмен і леді», хореографічна замальовка «Фантазії в стилі ірландського танцю» і хореографічна мініатюра «Горянка», хореографічні композиції «Свято вальсів» і «Весняні голоси»(Й.Штраус).

Історія «Дивертисменту» продовжується. Попереду на колектив чекають нові концертні програми, незабутні зустрічі, фестивалі, конкурсі, інші цікаві події. А головне – важлива и насичена робота із залучення до балету все нових і нових прихильників. «Балет – не лише наше захоплення, – вважають викладачі «Дивертисменту» – то стан душі і образ мислення, який допоможе зберегти і розвинути красу в дітях, щоб вона назавжди залишилася з ними».


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *