Коррупционный скандал в Николаевской области или: надо убрать успешного руководителя района

13 марта 2018, 12:28

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Майже місяць тому Миколаївську область сколихнув скандал. За задумом тих, хто його спланував та безуспішно роздмухує, ситуація мала би виглядати наступним чином: голову Кривоозерської райдержадміністрації Олексія Мірошниченкана хабарі ловлять; саджають його за грати; він пише заяву про звільнення за власним бажанням; його «визволяють» з-за грат; результат — догори доповідають про успішне розкриття корупційної справи. Все сталося не так, як гадалося.

Сценарний хід резонансної справи зруйнували сам головний фігурант, недолугість висунутих проти нього звинувачень, грубі порушення норм кримінально-процесуального провадження та майже суцільне несприйняття переважною більшістю ЗМІ та громадськістю «офіційної» версії подій. На їх переконання авторитетного місцевого керівника-кандидата економічних наук, заслуженого економіста України, голову обласного об’єднання економістів, вірогідно, просто «замовили». В угоду певним інтересам.

Кому і чому заважає Мірошниченко?

Отже, 6 лютого в робочому кабінеті голови Кривоозерської райдержадміністрації Олексія Мірошниченка був проведений обшук без постанови суду та без присутності адвоката. Не зважаючи на те, що під час обшуку нічого не було виявлено, О.Мірошниченка було затримано; в порушення прав, гарантованих Конституцією та КПК України йому не повідомили у вчиненні якого кримінального правопорушення його підозрюють; не були роз’яснені його права, як підозрюваного; протокол затримання складено не уповноваженою на те особою; під час затримання порушено право негайно повідомити родичів. Далі порушень ставало більше, а скарги «підозрюваного» та його адвокатів залишалися без задоволення.

В якому ж такому величезному злочині звинувачують Мірошниченка? З дій правоохоронців виходить, — щонайменше в усіх смертельних гріхах проти людства. Насправді, кримінальне провадження відкрито за  «прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди». Начебто голова райдержадміністрації чи то вимагав, чи то отримав від третіх осіб шкіряне крісло для службового кабінету. За те, аби дозволити їм орендувати безгосподарне приміщення, що на балансі у відділі освіти району. Насправді так звана «справа про шкіряне крісло» виглядає виключно як провокація. Ніяких доказів винуватості Мірошниченка не виявлено.

Водночас здійснювався постійний психологічний пресинг. Мірошниченку «дохідливо» поясняли, — «напишеш заяву про звільнення, все припиниться». Поясняли високопосадовці з Миколаївської облдержадміністрації. Тиск психологічний супроводжувався фізичним. Олексія Мірошниченка, хворого на бронхіальну астму середнього ступеня та гіпертонію, протягом трьох тримали під вартою в умовах несумісних зі станом його здоров’я. Наслідком таких знущань стали прояви задухи, спазми, кашель. Прохання затриманого змінити перевести його до лікарняної спецпалати не бралися до уваги.

Несподівано для замовників та організаторів провокації, суд не задовольнив вимогу прокуратури щодо обрання запобіжного заходу у вигляді арешту з правом внесення залогу в розмірі 100 тисяч гривень.Олексієві Мірошниченку лише винесено ухвалу про домашній арешт з 22-00 до 5-30 без носіння засобів електронного контролю. В трудовій діяльності суд його також не обмежив, тож він продовжує працювати на посаді голови райдержадміністрації.

Після звільнення з під варти звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської, у скарзі він детально виклав обставини справи, зазначивши на факти неправомірних дій відносно нього. «Я звернувся з метою відновити мої права, які були порушені правоохоронними органами Миколаївської області, — зазначив Мірошниченко, — та взяти на контроль розгляд кримінальних правопорушень відносно мене та за фактом провокації хабара та катувань (справа була порушена за моїм позовом)».

Децентралізація по-кривоозерські

На своїй посаді Олексій Мірошниченко працює майже три роки. Криве Озеро – найвіддаленіше від обласного центру містечко, ближче до Одеси та Києва. Своє «заслання» науковець-економіст із самого початку сприйняв як своєрідний іспит, можливість застосувати теоретичні знання на практиці. Разом із місцевими однодумцями збудував концепцію, — яким чином зробити так, аби район мав змогу самостійно вирішувати більшість місцевих проблем і його жителі могли на власні очі побачити результати роботи громади. Поки все виходить.

Децентралізацію Олексій Мірошниченко розуміє так:

«Ми для себе підрахували, що найбільш краще для Кривоозерщини було би створення об’єднаної територіальної громади на весь район. Ми прораховували це неодноразово з олівцем, з калькулятором, на комп’ютері… Йдемо шляхом утворення Кривоозерської міської об’єднаної територіальної громади. Першим кроком стала консолідація витрат районного та сільських і селищного бюджетів з метою утримання соціальної сфери району. Другим кроком має стати надання Кривому Озеру статусу міста районного значення. Третім — об’єднання навколо нього всіх сільських громад. Фактично ж на Кривоозерщині ця громада вже існує, хоч і не оформлена формально. Мета створення громади не в тому, аби створити її на папері, мета –спільно зберегти соціальну мережу, мати можливість її утримувати та покращувати якість надання соціальних послуг. І для цього ми працюємо разом – командою».

Голова райдержадміністрації переконаний, що процес децентралізації передбачає вирішення більшості місцевих проблем «своїми руками» та за рахунок власних ресурсів, тобто, шляхом активізації податкових надходжень та ефективності їхнього використання. Кілька років поспіль район займає лідируючі позиції по динаміці податкових надходжень. Його підтримує начальник фінуправління Наталія Барська. «Ми вже два роки співпрацюємо  з сільськими радами, укладаємо угоди на передачу частини видатків на загально районні програми, — зазначає керівник фінуправління. — Такі, як харчування у школах та дошкільних закладах, забезпечення руху шкільних автобусів, 50% комунальних платежів по закладах освіти та охорони здоров’я, що знаходяться на відповідних територіях. Завдяки тому, що не марнуємо коштів, ми не закрили в районі жодної школи чи ФАПу. Цього року в нас майже сім мільйонів делегованих до районного бюджету коштів від сільських та селищних рад».

Щоправда, є й проблеми. Чомусь так вийшло, що з якихось невідомих причин сумудотації району з обласного бюджету на утримання закладів освіти та охорони здоров’я за рахунок відповідної дотації з держбюджету було зменшено з 14 млн. грн. у минулому році до 9 млн. у поточному. От і доводь потім представникам освіти і медицини, що в країні відбуваються якісні зміни на краще, якщо «турботами» області штучно вже забезпечено погіршення на третину витрат, яку району прийдеться компенсувати з місцевого бюджету за рахунок скорочення фінансування інших соціальних програм. Можливо, хтось вирішив проекзаменувати, — чи вистоять кривоозерці. Вистоять.

Де завершується розруха?

Перераховувати здобутки району за останні три роки — справа приємна, але затяжна. Зміни відбуваються та відчуваються. Ось задумав голова райдержадміністрації Олексій Мірошниченко збудувати в усіх школах внутрішні туалети, — зробив. Якби професор Преображенський з булгаковського «Собачого серця» побачив, в якому стані сільські шкільні туалети, підтвердив би, — «розруха не в клозетах, а в головах». Маючи голову, керуючись здоровим глуздом та прагматизмом, збудувати цивілізовані умови для сільських дітей, виявляється, не так вже й складно.

— Образливо, коли ми розмірковуємо про високі матерії в той час, коли сьогодні в 21 столітті половина шкільних туалетів в області — на вулиці, — зазначає Олексій Мірошниченко. — Менш ніж за рік зробили пристойні внутрішні туалети в усіх восьми школах, де їх не було. З суттєвою економією коштів.  Так, наприклад, коли постало питання відкрити НВК в Мазурівській школі, згідно вимог, слід було збудувати внутрішній туалет. За проектом він коштував би 124 тисячі гривень. Звісно, це дуже дорого, тож почали рахувати. Ми офіційно закупили необхідне обладнання від сантехніки до гвинтика. Залучили спонсорів та батьків, які могли самостійно виконати окремі роботи. В результаті збудували туалет за 40 тисяч гривень, тобто вийшло втричі дешевше.

І так крізь. Зекономлені кошти спрямовуємо на вирішення інших проблем в закладах соціальної сфери. Крім місцевого бюджету намагаємося максимально залучити в соціальну сферу державні кошти, кошти субвенцій, спонсорів. Крім поточних ремонтів, у ряді навчальних закладів проведено ремонти системи опалення; у 6 школах та 2 дошкільних закладах встановлено нові енергозберігаючі котли; найбільшу в районі школу переведено на електроопалення, в ній також проведено реконструкцію даху, ремонт спортивної зали для молодших школярів та замінено всі вікна на енергозберігаючі. Лише у минулому році з районного бюджету було виділено додатково біля 3 млн. грн. у зв’язку із подорожчанням вугілля для забезпечення нормального температурного режиму у навчальних закладах району.

До речі, коли до Кривоозерського району приїхала голова Миколаївської обласної ради Вікторія Москаленко, то зазначила, що шкільні туалети тут кращі, ніж в приміщенні облдержадміністрації.

Насправді, в Кривому Озері не прагнуть стати аж найкращими. Прагнуть жити та працювати в нормальних умовах. І про це кажуть люди, які прямо говорять, що впродовж неповних трьох років, коли райдержадміністрацію очолює Олексій Мірошниченко, у районі зроблено більше, ніж за десятиріччя до того.

Олександр Бермас, директор Березківського навчально-виховного комплексу:

«Подобається працювати з Мірошниченком. Сказав, — зробив. За один рік встановили новий енергоефективний котел, на базі школи відкрили дитячий садок, якого у селі не було більше 20 років, тож школа стала НВК. Побудували внутрішні туалети для школярів та дошкільнят. Відверто скажу, — вже й не вірив, що колись і  наші сільські дітки нарешті будуть користуватися цивілізованими благами. Я років з 15 піднімав проблему створення нормальних санітарно-гігієнічних умов для школярів. Лише зараз вдалося все вирішити».

Юрій Сінчук, сільський голова с. Криве Озеро, голова районного громадського об’єднання захисників Вітчизни та учасників АТО:

«Очолюю громаду 15 років, тож довелося попрацювати з різними очільниками райдержадміністрації. З Олексієм Мірошниченко працювати непросто, інколи ми споримося, доводимо свої аргументи. Втім в ньому імпонує державницьке мислення, економічний прагматичний підхід. Відчувається фах та досвід. Що стосується так званої «справи зі шкіряним кріслом», інакше, як «підстава» її не назвати. Це просто якийсь 37-ий рік… Незручний наш керівник району для замовників цієї справи з одної причини, — ніякого зиску для себе на цій посаді він не має, і іншим не дає обдирати Кривоозерщину. Все робить, як написано в підручнику з економіки та державного управління. Переконаний, — він поступає по закону». 

Любов Скрипніченко, заступник головного лікаря Кривоозерської районної лікарні:

«За людину кажуть справи. Минулого року наша лікарня поповнилася новеньким обладнанням, чому лікарі та пацієнти завдячують Олексієві Володимировичу. Я працюю з 1982-го року і вперше побачила таку кількість нового медичного устаткування. Так, за кошти районного бюджету закуплено рентген-апарат вартістю у півтора мільйони гривень. Також для центральної районної лікарні придбано апарат ультразвукових досліджень та утилізатор медичних відходів. Тепер мешканці району можуть отримати у нашій лікарні якісні медичні послуги на новому обладнанні».

Лише за минулий рік крім проведення поточних ремонтів за рахунок різних джерел фінансування для районної лікарні було закуплено обладнання більш ніж на 3 млн. грн., зокрема: цифровий рентгенологічний апарат; сучасну ультразвукову діагностичну систему; електрокардіограф; лінійний датчик до УЗІ апарату для обстеження молочної залози; пульсоксиметр; дефібрилятор; інфузомат з підігрівом; стерелізатор повітряний; термостат; 2 функціональних ліжка; термічнийутилізатор медичних відходів та інше обладнання.

Крім цього здійснено реконструкцію системи електроопалення ЦРЛ на енергозберігаючу шляхом встановлення енергоакумулюючих баків для нагрівання теплоносіїв за нічними тарифами, реконструкцію даху Тридубської амбулаторії. На прохання районної лікарні за рахунок коштів місцевих бюджетів був навіть придбаний легковий автомобіль, і якщо раніше кривоозерські медики кілька разів на тиждень добиралися до обласного центру 5 годин на старенькому УАЗівському мікроавтобусі, витрачаючи до 2,5 тис. грн. на пальне, то тепер дорога займає 3 години, а витрати на пальне – менше 1 тис. грн.

Людмила Зелененька, начальник сектору культури Кривоозерської райдержадміністрації:

«Відверто кажучи, більше року не погоджувалася працювати на цій посаді. Олексій Володимирович умовив. Вважаю, що в цій сфері за рік зроблено немало. Ми провели ряд районних заходів, наші представники району стали переможцями на обласних конкурсах, започатковано діяльність студії образотворчого мистецтва. Також розпочато роботи з капітального ремонту районного Будинку культури, за рахунок місцевих бюджетів проведено поточні ремонти участині сільських будинків культури».

Отже, поки відповіді на запитання, — кому і чому заважає успішний керівник району немає. Миколаївського політика та відомого науковця-економіста, який був активним учасником Помаранчевої революції та Євромайдану, підтримують обурені відвертою провокацією журналісти, правозахисники та місцева громадськість, які вважають, що ця провокація направлена також проти президента України, який «під гарячу руку» міг би підписати Указ про звільнення.

Саме на цьому акцентував увагу у своєму зверненні до президента України Петра Порошенка відомий український дисидент і правозахисник, голова ВО Українська Гельсінська Спілка Олесь Шевченко, який знає Олексія Мірошниченка особисто і разом з ним був поруч із мільйонами українців під час Революції Гідності, та пропонує гаранту Конституції не звільняти його з займаної посади в угоду організаторам і замовникам провокації до проведення всебічного розслідування обставин справи, висловлюючи своє переконання в тому, що воно доведе цілковиту невинуватість відомого українського науковця-економіста та патріота.

Олена ІВАШКО, «Урядовий кур’єр» 


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *