Мост, которому 110 лет, находится в Николаевском районе

18 августа 2018, 13:47

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

У селі Кринички Миколаївського району є міст, якому вже 110 років.
Здавна село Кринички розділене довгою та широкою балкою. Останні роки тут сухо, та раніше восени і навесні вона перетворювалася на бурхливий потік, що заливав усю балку з краю в край, підтоплював господарства по вулиці Садовій та Поштовій. На Садовій, зокрема, потоком у людей часто забирало скирти. Іноді бувало так: пливе скирта, а на ній сидять кури і голосно висловлюють своє невдоволення тим, що довелось ось так залишити свою господу.
Наприкінці ХІХ-на початку ХХ століття село Кринички, а на той момент німецька колонія Шенфельд, було важливим транспортним вузлом. Через нього можна було потрапити з міста Миколаєва як до німецьких колоній Карлсруе та Ландау (Степове та Широкий Лан), так і до колонії Зульц (нині не існує) та села Веселий Кут (нині не існує). Також через село проходили дороги на Новогригорівку і далі до залізниці в селі Трихати та Кам’яну Балку і Кир’яківку. Досить важливим шляхом був напрямок на село Петрівка, де на межі століть було збудовано цегельний завод барона Мааса. Всі ці шляхи, так чи інакше, перетиналися та зустрічалися в селі Кринички. Та от невелика проблема. З початком осінньої та до завершення весняної непогоди чи просто після сильної зливи, переїзд через Криничанську балку ставав проблемою. Вона перетворювалася у непрохідне болото.
Ймовірно у ХІХ столітті тут існував якийсь невеликий дерев’яний місток, та документальних підтверджень цьому не знайдено. Сучасний же міст почали зводити у 1902 році. Офіційне рішення про початок будівництва залізобетонної конструкції прийнято на засіданні Одеського повітого земства в серпні 1902. На зведення об’єкта було виділено 6500 рублів.
У 1903 році будівництво тривало. На облаштування конструкції мосту було витрачено 2000 рублів. Цього ж року в документах вперше описані розміри споруди. Довжина прольоту мосту складає 3 сажні (6,5 метри), ширина дамби — 4 сажні (8,7 метри).
У 1904 році витрачено 3673 рублі та 33 копійки. В 1905 році — 200 рублів. У 1906 році — 150 рублів. На жаль, точний обсяг робіт, виконаний протягом означених років, невідомий.
У 1908 році Земство фактично завершило будівництво залізобетонної конструкції мосту та греблі через балку в селі Кринички (Шенфельд). Довжина її склала 87,7 сажнів (187 метрів), ширина — 3 сажні (6 метрів). Крім цього, було проведено такі роботи: обладнання східного кам’яного під`їзду мосту, планування та грунтовка шляху. На їх виконання було витрачено 45 рублів. Загалом на добудову мосту 1908 року витратили 104 рублі та 80 копійок. Можна вважати, що ймовірно усі роботи були завершення саме цього року. Принаймні, у документах Одеського повітового земства подальших відомостей про роботи на цьому об’єкті не знайдено.
Чи відчув на собі міст перипетії буремних років національно-визвольних рухів українського народу 1917-1920 років, достовірно невідомо. Документів не збереглось, а жителів, котрі могли б щось розповісти, вже немає.
Міст чесно і добросовісно слугував усім тривалий час. На початку Другої світової війни його намагалися підірвати радянські солдати. При налаштуванні мін сталася детонація, пролунав сильний вибух, солдати загинули, а міст залишився неушкодженим. (Зі спогадів Меншової Лідії Антонівни).


У післявоєнний час під час весняних та осінніх паводків через міст учні добиралися до школи. І хоч іноді це виглядало як перепливання бурхливого потоку води трактором, та все ж він справно служив свою службу. Наприкінці 70-их років минулого століття міст зазнав реконструкції. Кам’яні перила зняли. Встановлені бетонні блоки та залізні перила. Фактично старий міст заховався під ними та асфальтованим покриттям. Зараз через збільшення транспортного навантаження міст потребує ремонту.
Віктор Дробний,
краєзнавець, голова ГО «ОКМР «Світовид», член ГО «Краевед». Газета «Маяк»


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *