Попытки энергетиков затопить «Бугский Гард» — историческая диверсия и путь к экологической катастрофе

14 ноября 2017, 14:20

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Многолетнюю борьбу общественных активистов и ученых, объединившихся в Оперативный штаб защиты «Бугского Гарда» наконец заметила власть. И представителей штаба сопротивления затопления «Бугского Гарда» пригласили на заседание парламентского Комитета по вопросам экологической политики, природопользования и ликвидации последствий Чернобыльской катастрофы.

За результатами засідання було прийняте рішення звернутися до Кабінету Міністрів з рекомендацією переглянути затверджену програму розвитку гідроенергетики, в рамках якої запланована, зокрема, добудова Ташлицької ГАЕС і суттєве підняття рівня води в Олександрівському водосховищі. Саме доцільність такого будівництва в умовах, коли воно призведе до повного і безповоротного знищення Національного парку «Бузький Гард», має вивчити спеціальна міжвідомча робоча група, рішення про створення якої було прийняте на цьому ж засіданні.

Про деталі прийнятого на засіданні Комітету з питань екології рішення, а також про ситуацію, що склалася навколо унікального парку і те, чому реалізація намірів енергетиків добудувати станцію зашкодить не лише парку, а й екології та безпеці всієї держави, розповів керівник Штабу опору затопленню «Бузького Гарду» Олег Кравець.

— На засіданні Комітету з питань екології нарешті було підняте питання можливого знищення Національного природного парку «Бузький Гард», — зазначив Олег Кравець. — Цей парк, що знаходиться у басейні річки Південний Буг, було створено на історичному місці. Саме тут свого часу розташовувався центр Буго-Гардівської паланки Війська Запорізького. І саме аби зберегти унікальну з усіх точок зору природну і історико-культурну пам’ятку, тут у 2009 році Указом Президента і було створено Національний парк «Бузький Гард». Загроза полягає в тому, що з боку НАЕК «Енергоатом» відбуваються активні намагання  реанімувати проект 1960-х років про добудову Ташлицької ГАЕС. Згідно з проектом вони збираються підняти рівень води в Олександрівському водосховищі до 20,7 м. Це передбачається, зокрема, у постанові Кабміну №552-р від 13 липня 2016-го року «Про схвалення Програми розвитку гідроенергетики». Але якщо ці наміри буде реалізовано – унікальну пам’ятку, Національний природний парк «Бузький Гард», місця запорізької вольниці і унікальна сакральна пам’ятка козацької доби – залишки козацької церкви Святої Богородиці будуть знищені. Все це просто опиниться під водою! Уже після попереднього підвищення рівня води до 16 м було затоплено 22,72 га заповідних територій парку. У випадку підняття рівня води до 20,7 м під воду підуть щонайменше 26 гектарів!

Олег Кравець вважає, що атомники хочуть з річки зробити звичайний струмок для охолодження атомних реакторів. «Якщо ці три реактори запрацюють на повну потужність — вони вироблятимуть всього-навсього по 1000 мегават енергії, — зазначає він. — Це тоді, коли в Німеччині тиждень тому заявили, що їхня вітряна енергетика зараз виробляє 39 тисяч мегават. Це 40 наших реакторів. Але спробуйте порівняти наслідки для екології і для людей від того, що вітряк зламається і від того, що може статися тут! Ми ж після Чорнобиля маємо на холодну воду дути! А це знову повторюється – у нас під боком, у всіх на очах». Ще одна небезпека, — сейсмічна. В цих місцях вона особлива. В разі будь-яких коливань земної поверхні атомна станція просто стане додатковим чинником величезної катастрофи.

Миколаївці зрозуміли, що мають вирішувати свою долю та долю своїх нащадків. Тож у грудні в обласному центрі відбудуться громадські слухання з приводу долі Бузького Гарду. Мешканці міста мають висловити власну думку, — піднімати чи ні рівень Олександрівського водосховища. Бути чи ні національній пам’ятці? Що важливіше, — примарні потреби економіки чи реальні потреби екологічного та історичного буття? Є сподівання, що здоровий глузд таки нарешті візьме гору.

Прес-служба Штабу опору


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *