Надо действовать! Бюджет, налоги, тарифы — план конкретных изменений от «Батькивщини»

02 июля 2019, 12:15

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Країна цього року відзначить 28 річницю від дня проголошення незалежності. 6 президентів, 16-ть прем’єр-міністрів. Цілі покоління українців, що побачили на свої очі і економічну кризу, і політичні революції, і, навіть, справжню війну. Єдине, чого вони не побачили – це соціальну державу, вільне громадянське суспільство, некорумповану верхівку та економічну стратегію поступу. 

Час йде і ейфорія від Зеленського обростає очікуванням конкретних, детальних та зрозумілих кроків щодо родинних бюджетів та можливостей для самореалізації. Бо інакше українці слабко розуміють, навіщо така політична структура, що паразитує на державних коштах і не дає очікуваної ефективності. Адже думки про власний гаманець якось українцям більше до душі. 

Воно й не дивно, якщо взяти міжнародну статистику.  За даними Світового банку, рівень бідності зріс в Україні за п’ять років на 10%. За межею бідності сьогодні живуть 25% населення України. Переважна більшість українців не можуть дозволити собі здійснювати непередбачені витрати, більш ніж половина – не мають можливості відпочивати разом із родиною принаймні протягом одного тижня на рік. Важливою за поширеністю проблемою українців є недоступність якісних послуг охорони здоров’я. Деградує українська освіта, а розмови про цифрову індустрію залишаються на рівні лише балачок. 

Проблема команди Зеленського навіть не в тому, що у неї поки немає реальних урядових та парламентських важелів впливу на ситуацію, а в тому, що взагалі відсутній стратегічний план розвитку країни. На це можна б навіть було не звертати увагу, якщо не одне «але» — відставання України набуває катастрофічних наслідків для майбутнього. Для прикладу, за рівнем технологічності українська промисловість відстає на третину від середніх показників ЄС. І просто гарне гасло «країна в смартфоні» мало що може змінити в бідній країні з безглуздою економічною політикою минулого Президента та поки ще не відставленого нинішнього прем’єра, якому, як виявляється, заважав саме колишній Президент. 

Потрібно починати з «матчастини»: бюджет, податки, тарифи. Вже зараз українська економіка потребує реальних, чесних та зрозумілих відповідей на ці базові фінансові питання. Лише після оздоровлення системи публічних фінансів можливо приступати до вирівнювання соціальних стандартів. І президенту Зеленському для вирішення цього завдання, очевидно, потрібні не лише молоді хлопці з добре випрасуваними комірцями чи різнокольоровими шкарпетками, хоча б вони мали чудову західну освіту та щире завзяття, а й успішний управлінський досвід та економічне мислення, напрацьовані зв’язки з міжнародною спільнотою та вміння ухвалювати швидкі рішення в інтересах людей. 

Серед варіантів ефективного партнерства з командою Зеленського найбільш продуктивним могла б стати державницька кооперація з партією «Батьківщина». І причина не лише в тому, що Юлію Тимошенко українці сприймають як можливо найбільш соціального прем’єр-міністра, здатного збалансувати інтереси бюджету та бізнесу. Причина таких очікувань полягає, передусім, у тому, що ще рік тому назад експертною командою «Батьківщини» був представлений детальний «Новий курс». І тоді, і зараз, програма Тимошенко зберігає актуальність, оскільки органічно співпадає з очікуваннями людей – зниження тарифів, зменшення податкового тиску, недопущення земельного перерозподілу та приватизації газотранспортної системи, оптимізація ролі Нацбанку, проведення аудиту діяльності органів влади тощо.

Найголовніше питання осені – це бюджет. Без нової бюджетної політики люди не дочекаються змін щодо зарплат, тарифів, податків. Уряд Гройсмана вже зірвав усі терміни. Команда «Батьківщини» вже заявила, що готова запропонувати принципово нову бюджетну політику, бюджетну декларацію і взагалі готовий проект державного бюджету з чіткими розрахунками, який може стати бюджетом економічного зростання за рахунок детінізації економіки та впровадження антикорупційних практик. Це потрібно було б, скажімо, для старту виконання однієї з ключових настанов соціальної доктрини «Нового курсу» Тимошенко – досягнення за 5 років рівня Польщі за обсягом зарплати – понад 1000 доларів США.

Розуміючи, що в країні демократія і український виборець буде визначатися, виходячи з різних уподобань, Тимошенко вже зараз пропонує союз команді Зеленського. Виборець дійсно бажає бачити поруч з новим президентом досвідченого і мудрого менеджера, здатного організувати командну роботу. Однак, тест на вміння вибудувати ефективний діалог з виборцем з урахуванням компромісів та відповідальності можна пройти лише тоді, коли в оточенні Зе сили, що прагнуть монополізувати вплив на президента, виявляться у меншості. Ризик бути затягнутим у капкан своїм вузьким оточенням – найбільший особистий виклик для Зеленського. Рано чи пізно йому потрібно буде усвідомити, що він – не тільки лідер успішного партійного бренду, а й Президент України, який повинен слухати якомога більшу частину суспільства та його представників. 

Олег ПОСТЕРНАК ,

політолог


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *