Шкільним бібліотекам Миколаєва письменник передав нову книгу «Південний Буг: від козацьких переправ до сучасних мостів»

19 февраля 2021, 18:40

Читают: 0 Комментариев: 0 Рейтинг:  
 

Письменник Олександр Лагошняк передав шкільним бібліотекам Миколаєва нову книгу «Південний Буг: від козацьких переправ до сучасних мостів».

Унікальна книга надійшла на книжкові полиці шкільних бібліотек, у тому числі і бібліотеки ЗОШ № 57 імені Т.Г.Шевченка.

Книга про Південний Буг — одну з найбільших річок України. Річку, яка об’єднує п’ять областей в одну водну артерію, і яку греки називали Гіпанісом, турки — Аксу, а козаки лагідно і просто — Богом…

Міська бібліотеки для дітей № 2 організувала освітянам, представникам інтелігенції цікаву зустріч із її автором Олександром Лагошняком для презентації видання у затишній, приємній обстановці — у просторому читацькому залі. У присутніх була можливість переглянути з екрана майже 400 використаних під час роботи фотографій, приємно налаштуватись на культурний відпочинок у супроводі ніжних акордів знайомих мелодій «Стоїть гора високая…», «Сміються-плачуть солов`ї…».

Унікальність книги про Південний Буг подвійна. По-перше, надзвичайно захоплююча історико-краєзнавча тема. По-друге, наразі її наклад — 300 примірників. А праця глибока і досить об`ємна — 355 сторінок. І все ж, книга пробилась на книжкові полиці, і це — перемога! Дивує, на які аргументи посилалась комісія з відбору рукописів місцевих авторів для видання на кошти бюджету (згідно з обласною програмою підтримки книговидання), — що саме цю заявку було відхилено.
Якби не СП «НІБУЛОН», куди потому звернувся автор, і коштом якого вона видана, — читач міг би її не побачити взагалі. Тож дякуючи фінансовій підтримці Героя України О.О.Вадатурського, — нині маємо ще одну якісну україномовну книгу.
«Ще з давньокиївських часів уздовж Бугу стояли охоронні форпости, а через річку діяли численні переправи і переїзди. Козаки селились на берегах Бугу, будували млини, ставили греблі, ловили рибу в гардах, з цих місць ходили у походи… В книзі висвітлюється історія появи і заселення населених пунктів та створення мостових споруд уздовж великої ріки — Південний Буг», — наголошує О.Лагошняк.
Автор присвятив їй три роки своєї скрупульозної праці. За цей час подолав сотні кілометрів шляху, оглянув і вивчив близько сотні мостів, переправ… Літню відпустку удвох з дружиною присвячували подорожі уздовж берегів Південного Бугу. Книга написана у надзвичайно цікавій манері художньо-краєзнавчого есе: вражає багатий словниковий запас літературної української мови, захоплююча і цікава розповідь, в основі якої сила-силенна вивчених автором архівних документів, історичних фактів, коментарів…
Відкриваючи презентацію, Вікторія Сокрут — завідуюча бібліотекою зазначила, що у такий складний для книговидання час народження книги «Південний Буг: від козацьких переправ до сучасних мостів», — це як народження дитини. Відзначила, що вона особлива, бо про нас з вами. Вона буде дуже цікава і для учнівської молоді, і для дорослих. Це велика праця і велике дослідження. Книга вчить любові, патріотизму до своєї рідної землі, кожна її сторінка демонструє любов, хоч у ній немає жодного слова «любов». Але вона вчить читача вмінню любити свою землю, кожне наше село, місточок…
Автор книги О.Я. Лагошняк поділився з присутніми процесом збору матеріалу, роботою в архівах. Його колосальна праця — вражає! Було надзвичайно цікаво вловлювати кожне слово… Він провів слухачам своєрідну захоплюючу «екскурсію» з першого до останнього розділу книги. У дзеркалі Південного Бугу показав історію і життя народів, з часів наших пращурів і до сьогодення… Мости, фортеці, городища, переправи…
Олександр Ярославович висловив слова глибокої вдячності СП «НІБУЛОН», а також видавництву «Ілон», де народилась книга.
Під час обговорення від краєзнавців прозвучало чимало слушних пропозицій. Зокрема, Юрій Шевченко поділився мрією завершити дослідження шляху — «Чумацький шлях» — Вітовка, Кінбурська коса, Соляні, Копані, — і з`єднати й цей відрізок шляху історії рідного краю, з тим, який вже дослідив О.Лагошняк. Він також порушив проблеми зневоднення криниць Півдня України. Адже саме криниці на українській землі — це скарбниця культур. Є чимало чумацьких криниць, які спочатку будували татари. У наших пращурів була гарна традиція — збиратись толокою і чистити до свят джерела. Люди нині дивуються, чому висихають криниці, падає вода. Треба повернути відродження акцій «Чисті криниці», — запропонував пан Юрій.
Світлана Бойчук також розповіла чимало цікавої інформації. І щодо назви річки, її траєкторії. Зазначила, якщо уважно роздивитись карту України, то Південний Буг схожий на цифру сім. Щаслива, об’єднавча цифра для людей, які заселяють її прибережні території. Річка понад 300 років вона була кордоном між Османською імперією і вольностями Війська Запорізького.
Голова обласної організації Національної спілки письменників України Віра Марущак, яка читала книгу одна із перших — ще у рукописі, наголосила, що була вражена глибиною праці автора, де ми бачимо і історію, і краєзнавство, і долі людей… Кожному, хто візьме таку книжку до рук, вона буде цікавою. Віра Іванівна відзначила наполегливість автора, його великі зусилля обійти сотні кілометрів берегів ріки, мости, напружену роботу в архівах, — заради такого достойного подарунку читачеві. Сердечно привітала пана Олександра, побажала і подальших цікавих книжкових новинок.
ДОВІДКОВО:

За фахом О. Лагошняк – інженер. Працював у Миколаївському кораблебудівному інституті. Автор книг: «Історія одного роду», «Від Старої переправи до Варварівського мосту», «Таємниці Трихатського мосту». Публікує статті історичного та краєзнавчого спрямування в газетах і журналах, бере участь в етнографічних конференціях.

Автор цілої низки біографічних розвідок про історію появи давніх переправ і мостових споруд на українських річках. Учасник клубу «Золотая ладья» і миколаївського товариства «Просвіта».


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *