Психолог пояснив, чому важливо вчасно розпізнати ознаки вигорання.
При вигоранні зникає звичне відчуття задоволення від виконаного завдання / Фото ua.depositphotos.com
З вигоранням рано чи пізно стикається кожен. Це такий стан, коли людина відчуває велику втому, навіть нічого не роблячи. Вигорання – це не те саме, що виснаження, наголошує американський психолог Марк Треверс. Виснаження настає, коли ви досягаєте своєї межі й більше не можете рухатися, вигорання ж відбувається, коли ви переступаєте цю межу і продовжуєте рухатися вперед – протягом днів, тижнів, місяців або навіть років, пише Forbes.
При вигоранні зникає звичне відчуття задоволеності виконаним завданням, залишається лише суперечливе бажання досягати більшого і водночас нічого не робити.
Психолог назвав три типи вигорання і пояснив, як їх розрізнити.
Відео дня
1. Вигорання через перенавантаження
Читайте також:
Такого ви ще не готували: дивовижний рецепт, який закохає вас у броколі
Як зрозуміти, що людина прикидається хорошою: 7 тривожних дзвіночків
“Майстерклас” чи “майстер-клас”: філологиня пояснила, як правильно писати українською
Вигорання через перенавантаження виникає, коли ви берете на себе забагато – надто багато завдань, зобов’язань чи очікувань, що виснажують вас емоційно й фізично. Таке вигорання часто є наслідком надмірного навантаження та постійного прагнення відповідати високим стандартам.
Воно часто проявляється в роботі, коли обов’язки поглинають вас повністю, а межа між відданістю справі та виснаженням починає розмиватися. Дослідження 2013 року показало, що надмірна залученість у роботу може спричинити емоційне виснаження. Хоча роботодавці можуть сприймати це як відданість справі, насправді це шкодить благополуччю працівників, особливо якщо вони не задоволені своєю роботою.
Вигорання через перенавантаження проявляється дратівливістю і труднощами з концентрацією. Це може негативно позначитися як на професійному, так і на особистому житті. Якщо не звертати уваги на прояви, вигорання може знизити продуктивність, погіршити стосунки й серйозно вплинути на загальний стан здоров’я.
2. Вигорання через виснаження
Такий тип найчастіше буває у батьків. Ще недавно вони з радістю читали дітям казки на ніч, грали з ними у веселі ігри, а тепер навіть у спокійні дні відчувають виснаження. Це проявляється у тому, що обов’язки вони виконують механічно: готують обіди, допомагають із домашніми завданнями, керують побутом, але всередині почуваються емоційно виснаженими й відстороненими.
Вигорання у батьків виникає, коли їхні вимоги до виховання перевищують можливості. Наприклад, мати, яка виховує дитину з труднощами у навчанні, може знаходити способи відновлення, якщо має сильну систему підтримки та особисті ресурси. Але якщо стрес переважає над підтримкою, вигорання стає неминучим.
Воно проявлятиметься у тому, що радість від життя й роботи поступово згасатиме, поступаючись місцем емоційній спустошеності та відчуженості до навколишнього світу. З часом це може призвести до постійної втоми, втрати мотивації та навіть фізичних симптомів, таких як головний біль або порушення сну.
3. Вигорання через невідповідність цінностей
Таке трапляється, коли те, що ми робимо, не відповідає тому, ким ми є або що для нас важливо. При цьому виникає відчуття порожнечі.
Дослідження 2022 року показало, що для представників покоління Z у В’єтнамі культура компанії, етика та соціальна відповідальність є важливішими за зарплату та пільги. Цей пошук сенсу й мети мотивує багатьох представників покоління Z, але якщо їхня робота не відображає цих цінностей, вони можуть почуватися “застряглими” – у ролі, яка не резонує з їхніми переконаннями.
З часом ця невідповідність викликає роздратування, розчарування та відчуття безцільності. Що більшим стає цей розрив – то складніше відчувати задоволення й мотивацію, що зрештою призводить до вигорання.
Вигорання через невідповідність цінностей також може підірвати самооцінку, негативно вплинути на психічне здоров’я. Коли ми постійно змушуємо себе відповідати очікуванням, які суперечать нашим істинним прагненням, це може здаватися марною тратою сил – ніби ми віддаємо більше, ніж можемо собі дозволити, і не отримуємо нічого натомість.
Якщо ви відчуваєте, що перебуваєте в ситуації, яка не відповідає вашим цінностям, важливо діяти. Це може означати пошук нових можливостей або внесення змін, щоб повернути баланс. Прислухайтеся до себе й робіть те, що відчувається правильним для вас.
Раніше УНІАН розповідав про ознаки “примусового контролю” у стосунках. Зазвичай люди вважають, що нездорові стосунки – це постійні сварки, маніпуляції або насильство. Однак серед таких ознак і є контроль над партнером, який спочатку здається непомітним, адже має вигляд турботи, любові чи навіть захисту.
Йдеться про “примусовий контроль”, який спрямований на те, щоб позбавити людину незалежності, впевненості в собі та відчуття реальності. За словами психолога, примусовий контроль може проявлятися по-різному в кожних стосунках, тому його важко визначити.
Дії кривдника можуть починатися від стеження за партнером до наполягання на тому, щоб він носив конкретний одяг.