Запам’ятайте золоті правила безпеки, які вбережуть вас від шахрайства в інтернеті.
Нові схеми шахрайства 2025 / колаж УНІАН, фото УНІАН, ua.depositphotos.com
Шахраї в інтернеті постійно вигадують нові способи виманювання грошей і використовують сучасні технології. З розвитком ШІ обман буде розкрити набагато важче. Але більшість злочинів все ще відбуваються за класичними схемами – дзвінок від “співробітника банку” і підроблені інтернет-магазин. Власникам карток необхідно знати, що робити, якщо шахраї телефонують або пишуть у соцмережі.
Про те, який найпоширеніший спосіб шахрайства був 2024 року і скільки грошей виманили аферисти в українців, розповіли в Нацбанку.
Які є схеми шахрайства в інтернеті
За минулий 2024 рік аферисти сумарно виманили в українців близько 1,1 млрд гривень, повідомляє Нацбанк України. У середньому за одну операцію шахраї отримують 4247 гривень “виручки”. 83% незаконних операцій здійснено в інтернеті, і тільки 17% через банкомати та інші фізичні пристрої. Примітно, що в 84% випадків люди самі передали особисті дані злочинцям. У таких ситуаціях банк не може скасувати операцію і повернути гроші, адже людина переказала їх добровільно.
На даний момент найпоширеніші види шахрайства в інтернеті такі:
Щоб захиститися від таких випадків, потрібно знати самому і розповісти знайомим про поводження в інтернеті.
Як не стати жертвою шахраїв – правила безпеки
Запам’ятайте головне правило, як захистити картку від шахраїв: не повідомляйте термін дії та CVV-код своєї картки в будь-якій сумнівній ситуації. Знаючи ці два показники, аферисти легко отримають доступ до вашого рахунку.
Якщо вам телефонують “банківські працівники”, киньте слухавку і передзвоніть на реальну гарячу лінію свого банку. Майже завжди перший дзвінок виявляється шахрайським. Особливо якщо “співробітник” запитує особисті дані – реальним працівникам не потрібна така інформація.
Нажитися на війні: шахраї придумали, як виманити гроші нібито на ЗСУ
Якщо на вашу картку пропонують зробити “подарунок”, нарахувати фінансову допомогу або будь-які інші виплати, повідомляйте тільки свій номер картки, але не термін дії та CVV-код. Якщо з вами зв’язався шахрай, то без останніх двох даних він не зможе зняти гроші.
Вводьте термін дії та CVV-код під час онлайн-оплати тільки на офіційних сайтах, у яких ви впевнені. За можливості обирайте післяплату під час отримання товару – тоді ваші гроші точно не зможуть вкрасти.
Ще одне правило безпеки: якщо під час підозрілого дзвінка співрозмовник розмовляє російською, попросіть його перейти на українську або одразу кидайте слухавку. Українців часто обманюють російські шахраї, які не говорять українською.
Ніколи не переходьте за сумнівними посиланнями. Якщо ви отримали в соцмережі повідомлення на кшталт “проголосуй за мою племінницю в конкурсі” з посиланням на сторонній сайт – зв’яжіться з цією людиною і запитайте, чи справді вона це написала. Сторінка може бути зламана, а при натисканні посилання зламають і вас.