У Польщі пройшла перша зустріч високого рівня в межах спільного центру НАТО-Україна з аналізу, підготовки та освіти (JATEC) – першої спільної інституції НАТО та України на посилення спроможностей Сил оборони та прискорення вступу до Альянсу.
Джерело: Міністерство оборони, “Європейська правда”
Деталі: Як відомо, рішення про створення JATEC було затверджене на саміті НАТО у Вашингтоні у липні 2024 року, його розгорнуто у польському місті Бидгощ.
Заступник міністра оборони Станіслав Гайдер заявив, що спільний центр з НАТО допоможе Україні не лише впроваджувати процедури, підходи та стандарти, а й ділитися власним досвідом.
“Взаємосумісність – одна з головних наших цілей і ми робимо конкретні кроки для цього. Ми надали свої пропозиції щодо реалізації проєктів і очікуємо на предметні рішення”, – акцентував він.
А у Польщі вважають, що відкриття спільного центру з НАТО – реальний крок до інтеграції України в структуру Альянсу.
РЕКЛАМА:
Як повідомило оборонне відомство, сторони юридично закріпили створення центру та окреслили його основні завдання, структуру, ролі та функції керівного складу. Сторони також погодились, що заснування центру має бути формально завершено у жовтні-листопаді цього року.
Ще одна тема переговорів – забезпечення роботи центру, а саме необхідність надання ресурсу з боку НАТО на реалізацію заходів та розбудови інформаційно-комунікаційної мережі.
Представники України та НАТО також погодились з необхідністю якнайшвидшого запуску проєктів в рамках діяльності JATEC.
Зокрема українська сторона передала перелік із 70 проєктів для спільної роботи і запропонувала, які з них мають стати пріоритетними.
Робота JATEC має на меті досягнення взаємосумісності безпекових і оборонних інституцій України з відповідними інституціями Альянсу, підвищення якості освіти, нарощення аналітичної складової та підготовки особового складу.
Нагадаємо:
- Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина заявила, що Україна приєднається до Північноатлантичного альянсу суверенною та незалежною країною у межах кордону 1991 року й інші варіанти не обговорювалися.
- “ЄвроПравда” ще минулого року розбирала пропозицію вступу України до НАТО “частинами” та пояснювала, в чому криється її небезпека.
- Українська влада визнавала, що Альянс не направить Києву запрошення про вступ до завершення війни.
- Водночас нещодавно президент Чехії Петр Павел заявив, що вступ України до НАТО не повинен залежати від того, чи контролює Київ всю територію.