Є кілька нюансів, про які повинні знати власники ділянок.
Чи потрібна приватизація ділянки з кадастровим номером – думка юриста / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Кожен українець, який є власником землі, може отримати кадастровий номер земельної ділянки – унікальний цифровий код. Він допомагає розпоряджатись майном у правовому полі та необхідний задля реестру даних у межах держави.
Марина Барабаш, адвокат юридичної компанії “Максим Боярчуков та Партнери” в коментарі УНІАН раніше пояснила, скільки коштує кадастровий номер на землю та як його отримати, а тепер відповіла, чи потрібно приватизувати ділянку с номером.
Як перевірити свій кадастровий номер
Барабаш пояснює, що не дуже важко зробити кадастровий номер земельної ділянки – перевірити його також не є складним завданням. Кожен, хто має такий цифровий код, може звернутися у ЦНАП або до державного реєстратора чи до нотаріусів, щоб його перевірити. Також адвокат пропонує альтернативу:
Відео дня
“Ще перевірити ділянку за кадастровим номером можна через сайт Держгеокадастру – там потрібно зареєструватися і замовити витяг з Державного геокадастру”.
Експерт каже, що сформований витяг можна отримати на пошту або забрати його у ЦНАПі. У витязі буде вказано, у тому числі кому належить ділянка – це приватна, державна чи комунальна власність, її місцезнаходження та цільове призначення.
Цікаво, що раніше за адресою можна було дізнатися кадастровий номер земельної ділянки, оскільки функціонувала публічна кадастрова карта України. Але, за словами юриста, після початку повномасштабного вторгнення РФ в цілях безпеки доступ до публічної кадастрової карти закрили. Саме тому за адресою зараз кадастровий номер перевірити неможливо.
Чи потрібно приватизувати земельну ділянку, якщо є кадастровий номер
Крім вищезазначених питань, Марина Барабаш пояснила, чи потрібно приватизувати земельну ділянку – якщо є кадастровий номер. Приватизація земельної ділянки та отримання кадастрового номеру на земельну ділянку – це різні дії, що мають різні юридичні наслідки.
Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Наявність в земельної ділянки кадастрового номеру свідчить, що вона є сформованою, має чітко визначену площу та межі.
Після державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі інформація про власника земельної ділянки вноситься до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Власником земельної ділянки можуть бути не лише громадяни, а й держава та територіальні громади.
При зміні власника земельної ділянки її кадастровий номер зберігається. Кадастровий номер можуть мати ділянки, які наприклад, належать територіальній громаді, але якими користуються або які орендують громадяни.
Приватизація земельної ділянки державної або комунальної власності є одним із способів безоплатного набуття громадянами земельної ділянки у власність.
Якщо станом на сьогодні людина хоче приватизувати (отримати у власність безоплатно в держави чи територіальної громади) земельну ділянку, то для внесення запису про власника земельної ділянки до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно наявність кадастрового номеру є обов’язковою.
Читайте також:
6 найкращих країн для біженців у 2025 році: де добре приймають українців
Наші діти повинні готуватися до війни, бо вона надовго, – Верещук
Де і як зробити закордонний паспорт українцю за кордоном: поради від юриста
Адвокат відмітила, що коли відбувалося розпаювання, людям видавали державні акти на землю, і є дуже багато документів вже з кадастровими номерами, але вони не внесені до Державного реєстру речових прав. Людям, які отримали такі документи, потрібно звернутися до ЦНАПів, щоб їх в цей реєстр внесли. Таким чином особи зареєструють своє право власності перед державою. Без реєстрації особи можуть володіти землею, користуватися нею, але не зможуть розпоряджатися – ні продати, ні подарувати, ні передати у спадок.
Відомості про землю, виділену громадянам державними актами на землю чи сертифікатами, потрібно внести у реєстр речових прав до 2028 року, інакше осіб позбавлятимуть ділянок.
Підсумовуючи, для успішної приватизації земельної ділянки необхідно насамперед провести попередній юридичних аналіз наявних документів, в тому числі інформації, яка міститься в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
довідка
Марина БарабашАдвокат юридичної компанії “Максим Боярчуков та партнери”
Закінчила Національний транспортний університет, Факультет економіки, менеджменту і права, спеціалізація “Транспортне право” та отримала в 2013 році диплом спеціаліста з відзнакою.
Експертиза: реструктуризація та банкрутство, господарське та корпоративне право, сімейне право, судова практика, адвокатура.