Збільшена згуртованість і підтримка держави серед українців сприяють зміцненню зусиль з опору РФ.
Від початку війни українці стали більш високо цінувати свою державу / фото – ua.depositphotos.com
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну не тільки призвело до загибелі десятків тисяч осіб, а й сильно вплинуло на погляди українців. Особливо це помітно в тому, як жителі України сприймають свою національну ідентичність і наскільки готові протистояти зовнішній агресії, повідомили в Foreign Affairs із посиланням на дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
Зазначається, що з початку війни українці стали більш високо цінувати свою державу, суверенітет і демократичні права. Крім цього, за останні три роки були згладжені розбіжності між жителями різних регіонів країни.
У КМІС з’ясували, що згуртованість і підтримка держави серед українців сприяють зміцненню зусиль щодо опору РФ. Проте через війну стали виникати нові розбіжності – між військовими і тими, хто не служить, а також між внутрішньо переміщеними особами і тими, хто залишився на окупованих територіях.
Відео дня
Також у КМІС поділилися, що дедалі більше українців перестають вірити в те, що Україна через десять років стане процвітаючою країною у складі Європейського Союзу. Опитування показали, що в жовтні 2022 року в це вірили 88% респондентів, а в грудні 2024 року цей показник знизився до 55%.
Проте війна сприяла зростанню патріотизму серед українців і зміцнила їхню рішучість боротися за свою свободу, підкреслили в КМІС. Наприклад, до 2014 року близько 50-65% українців підтримували союз із РФ, а в середньому 35-50% людей віддали перевагу вступу до ЄС. Підкреслюється, що навіть жителі нині окупованих територій нашої країни заявляли про те, що не хочуть того, щоб Україна приєдналася до складу Росії.
Крім цього, українці не були особливо зацікавлені у вступі до НАТО до повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року. За словами соціологів, із 2009 до 2013 року тільки 16-19% українців хотіли, щоб Україна вступила в Альянс. Ба більше, ця тема нечасто обговорювалася навіть під час Революції гідності 2014 року, коли було повалено тодішнього президента Віктора Януковича.
Цікаво те, що до 2014 року російський диктатор Володимир Путін мав високий рейтинг схвалення в Україні. У КМІС розповіли, що 60% українців заявляли про те, що позитивно ставляться до глави Кремля.
Уже після того, як РФ анексувала Крим 2014 року, погляди українців почали змінюватися. Соціологи зазначили, що ідея підтримки вступу України до НАТО 2015 року серед населення нашої країни сягнула 48%.
У КМІС нагадали, що однією з причин нападу РФ на Україну 2022 року деякі аналітики вважають бажання Києва вступити до НАТО. Незважаючи на це, в Україні тема вступу країни до Альянсу почала активно порушуватися тільки як відповідь на російську агресію, підкреслили соціологи.
Читайте також:
“Війна триває”: посол пояснив, чи справді в Польщі змінилося ставлення до українців
Залужному й Буданову українці довіряють найбільше, – опитування
Понад 70% українців за поступовий вступ до НАТО за західнонімецькою моделлю, – опитування
У виданні додали, що 2019 року український парламент закріпив у конституції геополітичну перевагу України на користь ЄС і НАТО. За даними соціологів, 2021 року 70% жителів західних областей і 58% жителів центральних областей, включно з Києвом, хотіли, щоб наша країна вступила до ЄС. Однак у південних регіонах цю ідею підтримали менше ніж половина, а у східних областях – менше ніж третина.
Лише після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року більшість українців – у всіх регіонах і незалежно від того, чи є вони російськомовними, чи україномовними, – стали підтримувати членство як у ЄС, так і в НАТО, заявили в КМІС. Ба більше, опитування засвідчили, що тільки 19% респондентів вважають, що економіка країни через 10 років буде зруйнована. Більшість українців упевнена в тому, що Україна зможе побороти російську агресію і знову стати процвітаючою країною.
Інші соціальні опитування
Раніше в Київському міжнародному інституті соціології з’ясували, що майже половина українців вважають, що обрання Дональда Трампа президентом США наблизить мир в Україні. Однак лише 7% людей переконані, що мир може бути повністю справедливим для нашої країни.
Інше соціальне опитування показало, що 47% українців готові на вступ до НАТО в обмін на окуповані території. У червні 2023 року підтримували цю ідею лише 33% українців.